Eris virüsü, son dönemde sıkça araştırılan bir konu haline geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya genelinde 50'den fazla ülkede görülen COVID-19 Omicron ailesinin son üyesi olan "Eris" varyantının Türkiye'de 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte Eris virüsü hakkında merak edilen sorular artmış durumda. Eris virüsü ölümcül mü, nedir, tehlikeli mi? İnternet kullanıcıları, bu konuda daha fazla bilgi arayışında. İşte Eris virüsü hakkında detaylar...

Eris Virüsü: Ölümcül mü?

Eris virüsünün şu anki kanıtlara göre, küresel düzeydeki halk sağlığı riski diğer COVID-19 varyantlarına benzer şekilde "düşük" olarak değerlendirilmektedir. Eris'in küresel olarak yayılma potansiyeli ve vaka sayılarını artırma olasılığı, virüsün özelliklerine bağlı olarak göz önünde bulundurulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, Eris virüsünün önceki varyantlara benzerlik gösterdiği için halk sağlığı açısından riski daha düşüktür.

Eris Virüsü Nedir, Tehlikeli mi?

DSÖ, son zamanlarda EG.5 (Eris) varyantı hakkında yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, önceden "gözlem altında olan varyant" olarak sınıflandırılan Eris, şimdi "izlenmesi gereken varyant" olarak kabul edilmektedir. Eris virüsünün yaygınlığında artış görülmüş olup, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune incelenmiştir. Uzmanlar, Eris varyantının semptomlarının diğer varyantlere benzer olduğunu belirtiyorlar. Ateş, öksürük, yorgunluk gibi yaygın semptomların yanı sıra burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtilere de yol açabileceği ifade ediliyor. Eris virüsü, soğuk algınlığı, grip veya zatürre gibi hastalıklara benzer semptomlarla kendini gösterebilmektedir.

Editör: Sevilay Ersavaş