Atlas Okyanusu'nun güneyindeki bir adada yaşayan Jonathan 190. yaş gününü kutlayarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Seyşeller; Güney Afrika, dünyanın en yaşlı kaplumbağası Jonathan'ın 190. doğum gününü kutluyor.

Bu ilde oturanlar yaşadı: Geri ödemesiz 500 TL yapılacak, böylesi görülmedi Bu ilde oturanlar yaşadı: Geri ödemesiz 500 TL yapılacak, böylesi görülmedi

Kaplumbağa Jonathan, 2022'de kaydedilen en uzun ömürlü kaplumbağa oldu ve 190 yaşında olduğu için Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Fotoğraf kayıtlarına göre, Jonathan'ın 1832'de yumurtadan çıktığı düşünülüyor ve Kasım ayı sonunda doğum günü olarak resmen tescil edildi.

The Guardian'ın aktardığı habere göre, Jonathan'ın doğum tarihi Britanya Denizaşırı Toprakları Genel Valisi Nigel Phillips tarafından açıklanan 4 Aralık 1832 idi. Jonathan'ın 190. doğum günü, Güney Atlantik'teki St. Helena adasındaki evinde üç gün süren partilerle kutlandı.

jonathan-kaplumbaga

Akşam sürüngen dostları ve yöre halkı doğum günü pastası için Vali Konağı'na davet edildi. Jonathan, en yaşlısının adı Tu'i Malila olan ve 1965'te 188 yaşında ölen dev bir Seyşeller kaplumbağasıydı.

Kaplumbağanın yaşı, 1882'de Seyşel Adaları'ndan St. Helena'ya vardığında çekilen bir fotoğrafa göre tahmin edildi. Fotoğrafta Jonathan tamamen büyümüş görünüyor ve bu nedenle 1832'den 50 yaşında olduğuna inanılıyor.

190 yaşındaki Jonathan ne yazık ki kör ve neredeyse hiç koku alma duyusu yok. Ama yine de muz ve marul yemeyi sever ve çok obur bir hayvandır.