Texas Parks and Wildlife'a göre yılanlar nispeten uzun ömürlüdür. Küçük yılanlar bile 12 yıl kadar yaşayabilir ve büyük türler 40 yıl veya daha uzun yaşayabilir. Kentsel alanlarda ortalama yaşam süresi 5 ila 7 yıl olabilir. Ayrıca, insanların onları öldürmesi veya evcil hayvanlar tarafından ezilmesi veya avlanması nedeniyle, yılanların şehir ortamında çok daha yüksek bir ölüm oranı vardır.

KIŞLARI ENERJİ TASARRUFU YAPIYORLAR

Yılanlar, geleneksel derin uyku biçiminde kış uykusuna yatmazlar, ancak brumasyona girerler. Brumasyon, kısmi uyuşukluk veya düşük enerji durumudur. Bunu, sıcak aylarda üreme ve diğer faaliyetler için enerji tasarrufu yapmak için yaparlar.

ZEHİRLİ YILANLAR NASIL ANLAŞILIR?

Zehirli yılanlar genellikle yarık veya eliptik göz bebeklerine sahipken, zehirsiz yılanlar genellikle yuvarlak göz bebeklerine sahiptir. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken yılan gerçeklerinden biri. Ancak, yine de bazı istisnalar vardır. Bir yılanla karşılaşırsanız, uzak durmak en iyisidir.

ÖLÜMCÜL TÜKÜRÜK

Yılan zehiri, avı veya tehditleri hareketsiz hale getirmeye, sindirmeye ve savunmaya yardımcı olan toksinler içeren ölümcül tükürüktür. Dışarı atıldıktan sonra görme, nefes alma veya kırmızı kan hücresi üretimi gibi farklı vücut fonksiyonlarını hedefler.

PULLARININ PEK ÇOK GÖREVİ VARDIR

Yılan pulları, farklı türler için farklı amaçlara hizmet eder. Çoğu yılan için pullar vücuttaki nemi tutmalarına yardımcı olur. Diğer durumlarda, pullar kavramaya yardımcı olur ve sürtünmeyi azaltır, yılanların farklı arazilerde daha hızlı gezinmesine yardımcı olur.

YILAN DERİSİ ESNEMEZ

Yılan derisi insan derisi gibi esnemez, bu nedenle büyüdükçe deri değiştirmek veya tüy dökmek zorundadır. Ortalama olarak yılanlar ekdiz adı verilen bir süreçte yılda 3-6 kez deri değiştirirler. Dökülmeden önce, eskisinin altında yeni bir deri tabakası oluşur.

BAZILARI DOĞUMLA ÇOĞALIR

Sürüngenler genellikle yumurtlasa da  yılanların yüzde 30'u aslında genç yaşta doğurur. Yılanlar için canlı doğum, türe bağlı olarak ya canlı (yumurtasız) ya da ovovivipar (yumurtalar annenin vücudunda yumurtadan çıkar) şeklindedir. 

DİKKATLİ OLMAK GEREK!

Bölgede yağmur artıp yılanları dışarı çıkıp sığınak aramaya zorladığından dikkatli olmak özellikle iyi bir uygulamadır. Her ihtimale karşı yapmanız gerekenler:

Sakin olun: Çok hızlı hareket etmek, sürüngenin tepki vermesine ve alt vücudunuzu ısırmasına neden olabilir.
Bir tıkırtı duyarsanız, mesafenizi koruyun, bölgeden uzaklaşın. Çimlerinizi alçakta tutun ve çalıları veya birikintileri temizleyin.

KUZEY TEKSAS EVLERİDİR

Copperhead, cottonmouth ve Western diamondback çıngıraklı yılan dahil olmak üzere çeşitli zehirli yılan türleri Kuzey Teksas'ı ev olarak adlandırır. Yılanlar en çok geceleri ve sabahın erken saatlerinde ve akşam geç saatlerde aktiftir. En yaygın yılan türlerinden biri hiç zehirli değildir. Texas sıçan yılanı hem kırsal hem de kentsel alanlarda yaşayabilir. Daha büyük boyutlarına rağmen, Teksas sıçan yılanları insanlar için hiçbir tehdit oluşturmaz.