Koronavirüs'de ölü ve vaka sayısı giderek artıyor!

Çin'in Vuhan kentinde bulunan Türk yurttaşları tahliye etmek için gönderilen askeri kargo uçağı, yurttaşları alarak Türkiye'ye doğru yola çıktı. Çin genelinde koronvirüsü ile enfekte olan 11 bin 791 hasta bulunurken, ölü sayısı ise 259’a yükseldi.

Koronavirüs'de ölü ve vaka sayısı giderek artıyor!
banner150

Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Arnavutluk ve Gürcistan vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 42 kişi, enfeksiyon uzmanlarının sağlık kontrolünün ardından uçağa alındı. Ambulans uçağa dönüştürülen Koca Yusuf, 48 kişiyi Wuhan’dan alarak az önce Türkiye’ye doğru havalandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ''Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin'in Vuhan (Wuhan) kentinden havalandı'' açıklaması yaptı.

ÖLÜ VE VAKA SAYISI HIZLA ARTIYOR

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin ana karasında tespit edilen vaka sayısında bir günde 2 bin 101 gibi ciddi bir artış görüldüğünü açıkladı.

Çin genelinde corona virüsüyle enfekte olan 11 bin 791 hasta bulunurken, ölü sayısı ise 259’a yükseldi. Çinli yetkililer dün bu sayısının 213 olduğunu duyurmuştu.

YAYILMA HIZI: Çin dışında 22 ülkeye yayılan ve 140’tan fazla vaka tespiti yapılan corona virüsü, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da görüldü. Virüsle enfekte olan insanların bir kısmı Çin’e gitmedi ve bu da virüsün insandan insana geçtiğinin bir kanıtı.

İZOLE ÇİN: Yaklaşık 60 milyon insan, corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan şehrinin bağlı olduğu Hubei eyaletinde tamamen ya da da kısmen izole edilmiş durumda. Bölgede dükkanlar kapalı, hastaneler tam kapasite çalışıyor ve sokaklar bomboş.

SEYAHAT KISITLAMALARI: Birçok ülke Çin’e seyahat uyarısı yaptı. Bazı hükümetler ve havayolu şirketleri Çin anakarasına uçuşları askıya aldı.

KÜRESEL YANIT: Aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Japonya ve Güney Kore’nin de bulunduğu birçok ülke, Wuhan’daki vatandaşlarını tahliye etmek için bölgeye uçaklar gönderdi. Uluslararası ölçekte bilim insanları corona virüsüne karşı aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor.

KAYNAK: HABER3

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.