Meyve yemeyi sever misin? Peki, doğru meyveyi yediğinizden emin misiniz? Bu besinlerin sağlığa inanılmaz faydaları vardır ve ne yazık ki doğru tüketilmedikleri takdirde olumsuz sonuçları olabilir.

Diyabet eğitimcisi Dr. Archana Batra, meyve yerken sıklıkla yaptığımız 4 hatayı vurguluyor.

Diğer yiyeceklerle birlikte meyve yemek

Meyveler diğer besinlere göre daha hızlı parçalanır. Diğer besinlerle birleştiğinde vücutta toksin oluşumuna yol açabilmektedir. Bunun nedeni, yiyecek eşleştirmelerinin sindirimi yavaşlatmasıdır. En ağır gıda sindirildiği sürece meyvenin midede kalması gerekir, bu da besin emilimini zorlaştırır.

Gece saatlerinde meyte tüketmek

Sindirim sistemini bozabileceği için yatmadan 2-3 saat önce herhangi bir şey yemekten kaçınmak en iyisidir. Bu aynı zamanda meyveler için de geçerlidir. Yatmadan önce meyve yemek, vücut dinlenmeye ihtiyaç duyduğunda enerji seviyelerini artıran çok miktarda şeker saldığından uykuyu bozabilir. Geceleri, besinleri emme ve asimile etme yeteneğimiz büyük ölçüde azalır. Ayrıca gece geç saatlerde meyve yemek asit mide semptomlarına yol açabilir.

Meyve yedikten hemen sonra su için

Özellikle karpuz, kavun, salatalık, portakal, çilek gibi su içeriği yüksek meyveleri tükettikten sonra su içmek sindirim sisteminin pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bunun nedeni, bol su içeren meyvelerin mide asiditesini azaltarak pH dengesini değiştirebilmesidir. Uzmanlar, bunu yapmanın ishal veya kolera gibi ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Güzelce kabuğunu soyun

Vitaminler ve antioksidanlar söz konusu olduğunda, kabuk genellikle en iyi kısımdır. Örneğin elma kabukları, lif ve C ve A vitaminleri açısından zengindir. Araştırmalara göre, kabuğunu yemek, obezite ve kanser riskini azaltmanın bile anahtarı olabilir.

(Kaynak: TR Haber)