Kız öğrencilere yönelik devlet destekli kimyasal saldırılarıyla dikkat çeken İran, bu sefer bambaşka bir konu ile adından söz ettirdi. Tahran hükümetinin açıkladığı haber doğruysa Hemedan eyaleti dünyanın en büyük ikinci lityum rezervini keşfetti.

İran hükümetine bağlı Press TV tarafından yayınlanan habere göre, İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Hemedan'da yaklaşık 8,5 milyon ton lityum cevherinin çıkarılmaya hazır olduğunu duyurdu.

İddiaları doğrulamak için herhangi bir ilerleme kaydedilmemiş olsa da, 8,5 milyon tonluk potansiyel rezervler İran'ı dünyanın önde gelen lityum santrallerinden biri yapabilir.

iran-lityum-hamedan-rezerv

STRATEJİK MADEN GELECEĞE YÖN VERECEK

Şili, lityum madenleri açısından dünyanın en zengin ülkesidir. Buradaki işleme rezervleri 9,3 milyon ton ve yıllık lityum üretimi 39.000 ton. Rezerv açısından Şili'yi 3,8 milyon tonla Avustralya takip ediyor.

İran Maden Arama Departmanı başkanı İbrahim Ali Morabaji, büyük kil yataklarına sahip bir bölge olan Hemedan'ın lityum için daha büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Lityumu uygun maliyetli bir şekilde kullanılabilir hale getirmenin bir yolunu bulacaklarını kaydeden Mollabeygi, "Günümüz dünyasında bu stratejik değerli metal, ileri teknolojilerde çok önemli."

Elektrikli araçların yakın gelecekte içten yanmalı motorlu araçların yerini alacak olması ve pil teknolojisinin gelişmesi lityum madenciliğini stratejik bir öneme sahip kılıyor.

Benchmark Mineral Intelligence'a göre lityum fiyat endeksi, 2022 Aralık ayı ortası itibariyle yıllık bazda yüzde 182 artış gösterdi. S&P Global ise artan talep nedeniyle 2024 yılında küresel lityum kıtlığı uyarısında bulunuyor. 

Yılda yaklaşık 40 milyar dolara mâl olan mevcut 53 lityum madenciliği projesi 2030 yılına dek agresif biçimde büyüyerek gelişse bile yıllık 605 bin tonluk lityum ihtiyacını karşılamaktan uzak kalacak. 

Türkiye ise bor madeni sayesinde lityuma ilişkin avantaj elde etmeye uğraş veriyor. Dünya bor rezervinin yüzde 73'ünü elinde bulunduran Türkiye, bor atıklarından lityum pil üretimini TÜBİTAK desteğiyle başardı ve bor katkılı uzun ömürlü lityum pilleri imâl etmeyi sürdürüyor. 

Hem ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi'nde hem de ASPİLSAN'da bor katkılı lityum piller üretiliyor. Bu piller telefon, tablet, bilgisayar ve elektrikli aletler dışında yerli ve milli otomobil TOGG'da da kullanılacak.

(Kaynak: TR Haber)