Karamanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem başta Karamanmaraş olmak üzere toplam 11 ili etkileyerek büyük hasar ve can kaybına neden oldu. Alanda yüzey çatlakları olup olmadığını kontrol edin, Doç. Mustafa Tok, baskının tam olarak azalmadığını belirterek, vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri yönündeki uyarılarını yineledi.

"STRESİN TAMAMIYLA BOŞALMADIĞINI ANLIYORUZ"

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Toker, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu'ndan (USGS) aldıkları yüzey kırıklarının haritasına dayanarak Rusya Jeodezi Bölümü ile birlikte yürüttükleri araştırmaları gerçekleştirdiklerini söyledi. Fen Bilimleri, Harita ve Harita Genel Müdürlüğü'nden aldıkları GPS verilerini ve 12 yıllık bilgilerine ulaşıyorlar.

Doç. Dr. Toker "Bu tespitler sonucunda var olan yüzey kırıklarının üzerine yer değiştirmeleri eklediğimizde karşımıza şöyle bir görüntü çıkıyor; ilk ana şokun yüzey kırığı olan Doğu Anadolu fay zonundan Ölüdeniz fay zonuna doğru uzanan bükümlü alanda stresin tamamıyla boşalmadığını anlıyoruz.

"YENİ ŞOKLARIMIZ 5 VE 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLABİLİR..."

Dolayısıyla gelecekte var olan kırılmalar, fay ucundan Kıbrıs'a doğru bir ilerlemeyi, her ne kadar emin olmasak da gösterebilir. Dolayısıyla yeni artçı şoklar ve bunları üretebileceği yeni ana şoklar olması muhtemeldir. Tabi bunların çok büyük olacağını düşünmüyorum ama 5 ve 5.5 büyüklüğünde yeni şoklarımız olabilir" diye konuştu.

aw834610-02-ginu.jpg

"MİNİMAL DEPREM KÜMELENMELERİ GÖRÜYORUZ"

İkinci ana şoku oluşturan Sürgü-Çardak faylarının, ikinci ana şoku üreten Batı-Doğu uçlarında bir kilitlenme tespit ettiklerini dile getiren Toker, "Batı ucu Göksun tarafı, Doğu ucu ise Malatya fayına doğru uzanan kısmında yine minimal düzeyde küçük yer değiştirmeleri ve deprem kümelenmeleri görüyoruz.

Buralarda da stresin tamamıyla boşalmadığını jeodezik araştırmalarımız gösteriyor. Aynı zamanda da yüzey kırıklarının geometrisi bunu destekliyor.

Bu nedenle halkımızdan rica ediyorum. Hiçbir şekilde binalarına girmemeleri gerekiyor. Özellikle hasarlı ve çok hasarlı binalara hiçbir durumda girmemeleri gerekiyor.

deprem-bolgesi-son-durum

AFAD'ın uyarılarının kat'iyyen dikkate alınması gerekiyor. Bu artçı şok ve ana şok döngülerinin tamamıyla bittiğini hiçbir şekilde düşünmüyoruz.

Yeni kırılmalar ve yeni şoklar çok büyük olmasa da mutlaka gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.

(Kaynak: Sabah)

Editör: Mine Kirik