Bilimler Akademisi Üyesi Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından önemli uyarı yapmıştı

HATAY VE ADANA'YA DİKKAT

Hatay'da bu gece meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki ve 5.8 büyüklüğündeki depremler 3'er dakika arayla ayrıldı. Bu depremler Prof. Dr. Naci Görür'ün Hatay ve Adana ile ilgili uyarılarını hatırlattı.

Prof. Dr. Naci Görür, "Doğrultu atımlı fayda böyle büyük bir deprem olursa enerjisini büyük ölçüde açığa çıkarır. Belirli bir miktar enerjisini de kırılmamış tarafa doğru transfer eder, enjekte eder. Aynen benim Elazığ depremi olunca Kahramanmaraş tarafına enerji aktarımı olmuştur, depremi orada beklemek lazım dikkatli olun dediğim gibi. Maraş'ta böyle bir deprem olduktan sonra yer bilimciler der ki Maraş'ın uç kesimleri Antakya ve Adana'ya doğru bir yük yüklenmişmiş olur. Orada kırılmamış olan faylar kırılarak yeni yeni depremler üretebilir. Bir bilim adamı olarak bu uyarıları yapıyoruz" demişti. Antakya ve Adana'ya doğru bu fayın devamı var. Orada kırılmamış olan faylar da kırılarak yeni depremler üretebilir" demişti.

Editör: Mine Kirik