İşten yorgun argın eve gelen ofis çalışanlarının taze yemek pişirme gücü olmayabilir. Bunun için dışarıdan sipariş veremiyorsanız, kaçınılmaz olarak birkaç gündür buzdolabında bekleyen yemek artıklarına başvurmak zorunda kalacaksınız. Ancak buzdolabında 48 saatten fazla kalmış yemek artıklarını yemek sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Üstelik bu besinlerin insanları tembelleştirme etkisi de vardır.

Çoğu insan yoğun bir günün ardından eve gelip taze yemek pişirmekte zorlanır. Bu durumda ya dışarıdan yemek sipariş edin ya da buzdolabında önceki birkaç günden kalan yiyecekleri yiyin.

Yumurtaların bozulduğunu nasıl anlarsınız? Buzdolabında nerede saklamalıyım? Yumurtaların bozulduğunu nasıl anlarsınız? Buzdolabında nerede saklamalıyım?

48 SAATTEN SONRA SİNDİRİMİ ETKİLİYOR

Ancak yiyecekleri daha uzun süre taze tutmak için buzdolabına koymak her zaman en iyi seçenek değildir. Çünkü bu besinleri 48 saatten fazla beklettikten sonra tüketmek sindirim sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bu tür gıdaları tüketmek kişiyi tembelleştirebilmektedir.

bayat-yemek-yemek

BAYAT YEMEK İNSANI TEMBELLEŞTİRİYOR

Beslenme Uzmanı Mansi Gupta'ya Göre Gıdaların Besin Kalitesi Kaybı, havaya maruz kalan yüzey alanı ve yiyeceğin ısıtılma sayısı ile orantılıdır. Bu nedenle vücudunuza herhangi bir enerji sağlamaz. Bu, sizi sinirli ve tembel hale getirir.

Uzmanlara göre, yemek artıklarını tavsiye edilen süreden sonra yemek, gıda kaynaklı hastalık veya gıda zehirlenmesi riskini artırıyor.

Gıdaların neden bozulduğu henüz bilim adamları tarafından kanıtlanamadı ancak bunun nedeni, gıda birkaç kez yeniden ısıtıldığında veya daha hızlı pişirildiğinde pişmiş gıdada meydana gelen kimyasal yapısal değişiklikler olabilir.

Bayat veya bozulmuş yiyecekler renk, koku ve doku gibi etkenlerle kendini gösterir.