Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sağımız, solumuz, önümüz ve arkamız elektromanyetik dalgalarla çevriliyor. Kablolu cihazların yanı sıra kablosuz telefonların, radyoların, kulaklıkların, bluetooth sistemlerinin ve kablosuz internetin de perde arkasında sağlığımıza zarar verme ihtimali var.

Elektromanyetik dalgalar bebekler üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Sosyal medyada çocuklara yönelik paylaşımlarıyla dikkatleri üzerine çeken "Dijital Baba" lakaplı yazar Orhan Toker'in de konuyla ilgili uyarıları var.

İLK 36 AY KAFATASLARI ÇOK GEÇİRGEN

Toker, özellikle ilk 36 aylık bebeklerin kafatasının çok ince ve geçirgen olduğuna, elektromanyetik dalgaları bir sünger gibi emdiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle bebek odasını ilk 36 ay elektromanyetik dalgalardan korumamız gerekiyor.

Bebek odasında zorunlu olmadıkça kişisel telefon, radyo, kablosuz, kablolu ve kablosuz kameraların gerekli olmadığını vurgulayan Toker, kablosuz internet konusuna da değindi.

KABLOSUZ İNTERNETTEN KORUNMAK İÇİN KEÇİ YÜNÜ

Yazarlar, apartman sakinlerinin çocuklarını diğer apartmanların kullandığı Wi-Fi'den korumanın bazı yollarına dikkat çekiyor ve yün, keçi kılı battaniye ve kilimlerin elektromanyetik dalgaları emerek bebek odasını koruyabileceğini vurguluyor.

bebek-uyumasi

DUVARI ÇELİK SIVA TELİ İLE KAPLAYIN

Son olarak Orhan Toker, yatağın demir parmaklı olmasının bu noktada çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kendi odalarını yenileyen, duvarları çelik telli sıva hatları ile kaplayan ve sıvayan ebeveynler, elektromanyetik dalga tehdidini de ortadan kaldırabileceklerinin altını çiziyor.