6 Şubat 2024 Salı günü CNN Türk'te canlı yayında, depremde oluşan yıkımlara yönelik suçlamaları ele alan Bakan Özhaseki, toplumu çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemeye çağırdı.

CNN Türk'te Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtlayan Bakan Özhaseki, 2000 Yılından Önce İnşa Edilen binaların büyük bir kısmı 7 - 7,5 şiddetindeki depremlere dayanıklı olmadığını, bu nedenle suç arayışından ziyade eski binaların yapımıyla ilgili gerçekleri kabul etmek gerektiğini belirtti. Özhaseki ayrıca, 'Eski Yönetmeliklere Uygun Yapılan' binaların bile, 7,5 şiddetindeki depreme dayanıklı olmadığını vurguladı.

"2000 ÖNCESİ YAPILAR 7 - 7,5 ŞİDDETİNDE Kİ DEPREME DAYANMAZ"

Bakan Özhaseki CNN Türk kanalında canlı yayında yapmış olduğu açıklamada: "Ara ara bazen gazeteci arkadaşlar, bazen konuşmacılar çıkıyorlar. Bol bol birilerinin suçlu ilan ediyorlar. Şu yargılanmalı diyorlar. Şu asılmalı, şu kesilmeli diyorlar. Bakın depremde hangi binalar yıkıldı diye soracak olursanız önce oradan başlayalım. 2000 yılından önce yapılan binaların büyük bir bölümü 7,5 şiddetinde depreme dayanmaz, bunu bilelim. Kimseyi suç ilan etmeyelim. Yani eski yönetmeliklere uygun olarak yapılmış binaların hiçbirisinin ayakta kalma şansı yok, 7 - 7,5 - 8 şiddetinde bir depremde. Yani eski yönetmeliğe göre doğru bir şekilde planlanıp yapılmış olsalar bile, 7,5 - 8 şiddetindeki depreme dayanamaz, yıkılır." dedi.

Bakan Özhaseki'nin açıklamsının tamamı şu şekilde:

Deprem geneliyle ilgili 'niye bu kadar çok hasar oldu' diye herkesin aklına takılabilir buna bir cevap vermek lazım diye söylüyorum. Çünkü ara ara bazen gazeteci arkadaşlar, bazen konuşmacılar çıkıyorlar. Bol bol birilerinin suçlu ilan ediyorlar. Şu yargılanmalı diyorlar şu asılmalı, şu kesilmeli diyorlar. Bakın depremde hangi binalar yıkıldı diye soracak olursanız önce oradan başlayalım. Kadim şehirlerimiz var bizim. Binlerce yıldır ayakta bu şehirler. Çoğunluk 1920'li 30'lu 40'lı 50'li yıllarda yapılmış. 2000 yılından önce yapılan binaların büyük bir bölümü 7,5 şiddetinde depreme dayanmaz, bunu bilelim. Kimseyi suç ilan etmeyelim. Yani eski yönetmeliklere uygun olarak yapılmış binaların hiçbirisinin ayakta kalma şansı yok, 7 - 7,5 - 8 şiddetinde bir depremde. Şimdi eskiden yapılanlar, eski yönetmeliğe göre doğru bir şekilde planlanıp yapılmış olsalar bile, 7,5 - 8 şiddetinde depreme dayanmaz, yıkılır. Aslında 99 Gölcük depreminden sonra o günkü bakanlık yetkilileri, bayındırlık tarafı Allah razı olsun demişler ki burası bir deprem ülkesi anladık, biz bir an önce yönetmelikleri değiştirelim. 7,5 - 8 şiddetinde depreme dayanıklı bir yönetmelik getirelim.

Ve ondan sonra yapılanlar eğer zemin etüdü doğru yapılmışsa, yani toprak doğru hesaplanmışsa, üstünde mühendislik hesapları statik dahil hepsi doğru yapılmışsa, sonra da işçilik uygulama, sıfır toleranssa dosdoğru yapılmışsa hiçbir şey olmaz. Ama değilse, baştan başlayarak söylüyorum şimdi. Zemin etüdünü siz doğru yapmamışsınız, yıkılabilir, hiç uğraşmayın yıkılabilir o bina. Yani 2010'da da yapılsa, iki katlı da olsa yıkılabilir. Siz zemine dikkat etmediniz, zemin balçık. Sallandığında evet içine gömülüyor.

Mesela bakın zeminden sonra da eğer müteahhitlik olarak siz işçiliği inşa ederken tavizsiz yapmışsanız sorun yok. Ama çimentosundan, demirinden, şu kalınlıkta olurken öbür türlü, beton kalitesi şu iken başka türlü yapmaya başlamışsanız işte orada da arıza var demektir. Veya binayı yaptınız, sonra siz alt tarafta kolan kesmeye başlıyorsunuz. Niye kolon kesiyorsunuz? Dükkanın cephesini büyüteceğim diye. Veyahut da zeminde havuz yapıyorsunuz ama başka türlü bir ağırlık hesaba giriyor orada. Sonra su her tarafa yayılabiliyor, bazen kaçak da oluyor. Ve siz orayı sıvılaştırıyorsunuz, zemini yumuşatıyorsunuz, başka bir şey açıyorsunuz, onlar da yıkılabilir. Yani doğru şekilde yapılması icap ediyor.