Çok fazla tuzun kalp ve kan basıncı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Çok fazla tuz kullanmak ömrü bile etkileyebilir. Yeni bir çalışma, bu tatlandırıcının davranışları da etkileyebileceğini gösteriyor.

Yıllardır birçok uzman, halkı yiyeceklerindeki tuz miktarını azaltmaya teşvik ediyor. Aynı zamanda bazı üreticiler de ürünlerindeki sodyum miktarını azaltmışlardır. Nedeni açık. Çünkü tuz tansiyonu yükseltebilir. Aslında, bir çalışma, yiyeceğe fazladan tuz eklemenin ortalama yaşam süresini erkeklerde iki yıldan fazla, kadınlarda ise bir buçuk yıldan fazla azalttığını gösterdi.

Edinburgh Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırmaya göre tuz, önemli davranış değişikliklerine de yol açabilir.

FAZLA TUZ TÜKETİMİ STRES HORMONUNU ARTIRDI

Fazla tuz tüketimi stresi artırabilir. Tuz, vücutta sodyum dengesini bozarak, tansiyonu yükseltebilir ve böylece stresi arttırabilir. Ayrıca, fazla tuz tüketimi diyabet, böbrek problemleri ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Sağlıklı bir diyet için, günlük tuz tüketiminin 2,3 gramın altında olması önerilir.

tuz-tuketimi_kanalmaras

BEYNİN STRESLE BAŞA ÇIKMA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Stres, beynin sağlıklı işleyişini etkileyebilir. Ancak, bazı yollar vardır ki bunlar beynin stresle başa çıkmasını sağlar. Bunlar arasında;

  • Meditasyon yapmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Düzenli uyku düzeni kurmak
  • Olumlu düşünceleri benimsemek
  • Sosyal destek almak
  • Hobilerle meşgul olmak
  • Stresli durumları planlamak ve önlem almak
  • gibi yollar bulunmaktadır.

Kardiyovasküler Bilim Merkezi'nden Profesör Matthew Bailey, yüksek tuzlu gıdaların ruh sağlığını nasıl etkilediğini anlamanın, refahı iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi. Bailey'e göre araştırmalar, yüksek miktarda tuzun beynimizin strese tepki verme şeklini de değiştirdiğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre, hayvanların ve insanların tuzu kullanma ve metabolize etme biçimleri arasında büyük farklılıklar var. Bu bulguları insanlarla doğrudan ilişkilendiremeyen araştırmacılar, insanların tuz alımı konusunda daha dikkatli olmasını umuyor.