Rusya lideri Vladimir Putin'in "zorunlu askerlik" anlamına gelen seferberlik kararı, büyük bir Rus göçüne yol açtı. Binlerce genç Rus, Ukrayna cephesinde savaşmak yerine başka bölgelere göç etmeyi tercih ederek, hava, demiryolu veya karayolu ile ülkelerini terk etmeye başlıyor.

Türkiye'ye giden bir yolcu uçağında bilet bulmak artık mümkün değil. Batıdaki karayolları Rus vatandaşlarına kapatıldı. Bu durumda Gürcistan sınırı kaçak Ruslar için en önemli seçenek haline geldi. Gürcistan sınırında günlerce sıra bekleyen Ruslar, kilometrelerce konvoy oluşturdu. Sınırdaki durum uydu görüntülerine de yansıyor.

24 Eylül 2022 Cumartesi sabahı, Rusya-Gürcistan sınır kapısında 2 binden fazla araba sıraya girdi. Gümrük kapısından geçiş yasağı nedeniyle bisiklet veya motosikletle bölgeye gelen Rus gençler, kapıya yaklaşan araçlarla Gürcistan gümrüklerinden geçmeye çalıştı. Durum, binlerce araç için daha uzun ve daha uzun kuyruklara neden oldu.

Rusya-Gurcistan-sınırında-buyuk-yigilma

'BU BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL' 

Gürcü topraklarında El Cezire muhabirlerinin konuştuğu Rus gençler şunları söylüyor:

"Bu bizim savaşımız  değil. Ukraynalılar bizim kardeşlerimiz. Onlar bizim gibi gülüyor, bizler gibi eğleniyorlar. Eğer Moskova saldırıya uğrasaydı biz de onlar gibi ülkemizi savunurduk."

"Ülkemi seviyorum ve kendimi bir Rus vatanseveri olarak görüyorum. Ama ailem beni canlı istiyor. Ailem ve cephe hattı arasında ailemi seçtim. Aynı zamanda tabii, kardeşlerimi kollamak için evimde olmadığım için de utanıyorum."

Gürcistan'a kitlesel göç de ülkedeki kira fiyatlarını artırdı. Geçtiğimiz haftalarda kiralar birkaç yüz dolardan 500 dolara yükseldi.

Abhazya ve Güney Osetya'nın 2009 yılından bu yana Rus askerleri tarafından işgaline öfkelenen Gürcüler, evlerini Rus vatandaşlarına kiralamak istemiyor. Bu nedenle Rusya'dan Gürcistan'a gelenler burada fazla kalamayacaklar. Kimisi Türkiye'ye gitmeyi sever, kimisi başka bölgelere gitmeyi.

Savaşmak istemeyen Rus gençlerinden biri şunu söylüyor: "Birkaç gün içinde Gürcistan'dan Kazakistan'a gitmeyi planlıyoruz. Oradan da belki Kolombiya ve belki Güney Amerika... Kim bilir!"