Normal bir adet döngüsü 24 ila 38 gün sürer ve 24 günden kısa veya 38 günden uzunsa düzensiz kabul edilir. Ayda 20 günden fazla değişiyorsa, adet döngünüz düzensiz demektir.

Adet döngüsü 24 günden az ve 38 günden uzunsa kanama az ya da çok, ağrı varsa düzensizdir denilebilir.

Adet düzensizliklerinin en yaygın nedeni gebeliktir. Ek olarak, stres, kontrolsüz diyabet ve rahim kanseri düzensiz adet görmenin olası nedenlerinden bazılarıdır.

SİGARA ADET DÜZENSİZLİĞİNE SEBEP OLUR

Öte yandan; araştırmalar, artan sigara içmenin de erken menopozla önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

Güçlü egzersiz, kadın sporcularda adet düzensizlikleriyle de ilişkilendirilmiştir. Hormonal doğum kontrol hapları da kadınlarda adet düzensizliğine neden olabilir. Özellikle progesteron içeren doğum kontrol hapları adetler arası kanamaya neden olabilir.

Rahim polipleri ve miyomlar ise rahmin duvarlarına ve iç yüzeylerine yapışarak şiddetli kanama ve ağrıya neden olurlar.

Düzensiz dönemleri olan kadınların yaklaşık %10'unda PKOS vardır. Bu durumda yumurtalıklarda kistler oluşarak hormonal dengesizliklere ve adet düzensizliklerine neden olur.

HANGİ CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ? 

Düzensiz dönemlerin daha az yaygın nedenleri, bazı ciddi tıbbi durumlardır. Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, tiroid sorunları gibi...

Adet düzensizliklerinin tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Doğum kontrol hapları ağır kanamayı tedavi edebilirken, RİA kullanmak her ay kanama miktarını azaltabilir.

NE ZAMAN ALARMA GEÇMELİ? 

Yüksek ateş, şiddetli pelvik ağrı, kötü kokulu vajinal akıntı, alışılmadık derecede ağır kanama, adetler arasında kanama ve 7 günden fazla süren adetler arasında kanamanız varsa doktorunuzu görmeniz önemlidir.