Siyasi partilerin Haziran 2023'te yapılacak olan seçimler için çalışmaları sürerken anket şirketlerinin yaptığı araştırmalara da bir yenisi eklendi.

Son olarak ORC Araştırma'nın, 18-22 Ağustos tarihleri arasında, 51 ilde 5 bin 310 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı ankette dikkat çeken sonuçlar yer aldı. Ankette vatandaşlara, "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Anketin sonuçlarına göre yüzde 27,3 oy alan AK Parti ilk sırada yer aldı. CHP ise yüzde 25,1 ile ikinci sırada yer aldı. Bu sunuçlara göre AK Parti ile CHP arasındaki oy farkı yüzde 2,2 oldu. İYİ Parti'nin de yüksek oy oranı dikkat çekerken yüzde 21,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

 Anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti, MHP ve BBP'nin toplam oy oranı ise yüzde 35 olarak ölçüldü. Yani Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'na yüzde 12 fark atıyor.

Ankete göre AK Parti'ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 27,3. ORC'nin geçtiğimiz temmuz ayında paylaştığı anketin sonuçlarına göre AK Parti'nin oyu sabit kalmış durumda.

CHP'nin oy oranı ise yüzde 25,1 olarak ölçüldü. ORC'nin Temmuz ayı anketinde ise CHP'nin oy oranı yüzde 24.0 olarak ölçülmüştü.

İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 21.1. Bir önceki ay anketine göre ise İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 22.1 olarak ölçülmüştü.

ORC'nin Temmuz ayı anketinde HDP'nin oy oranı 7,6 iken bu ay yapılan ankete göre HDP'nin oy oranı yüzde 7,2 oldu.

MHP'nin oy oranı yüzde 6,1. Bir önceki ay MHP'nin oy oranı yüzde 7.0 olarak ölçüldü.

Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 2.2. DEVA Partisi'nin oy oranı yüzde 2.1. Türkiye Değişim Partisi'nin oy oranı yüzde 1,9. Büyük Birlik Partisi yüzde 1,8. Bağımsız Türkiye Partisi yüzde 1,8. Ayrıca Saadet Partisi yüzde 1,4 oy alırken diğer partiler ise yüzde 2.0 olarak ölçüldü.

1-253

51 İLDEKİ BİR BAŞKA SEÇİM ANKETİ...

Türkiye 2023 seçimlerine doğru adım adım ilerlerken, kamuoyu araştırmaları da hız kazandı. Son olarak ALF Araştırma'nın paylaştığı anket sonucu sosyal medyada gündem oldu.

2023 seçimlerine 1 yıldan az bir zaman kala anket firmaları da çalışmalarına hız verdi. Ankara'nın temel gündemi iktidarın değişip değişmeyeceği olurken, ittifaklarda partilerin oy oranları da merakla takip edilmeye başlandı. 

Son olarak ALF Araştırma'nın 51 ilde 3400 kişi ile gerçekleştirdiği ve yayımladığı anket sonucu sosyal medyada gündem oldu. Araştırma sonucunua göre Cumhur İttifakı'nın oy oranı %35,0 iken Millet İttifakı'nın oy oranı %43,6 olarak açıklandı.

 Ankette AK Parti yüzde 28,4 ile birinci parti konumundayken CHP yüzde 27,2 ile puan farkını kapatarak ikinci parti oldu. Zafer Partisi'nin oy oranı yüzde 1,3 olarak hesaplanırken Memleket Partisi'nin listede yer almaması dikkat çekti.

ALF Araştırma'nın yayımladığı anket sonucu şöyle:

2-142