CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektriğe yapılan zamlar geri çekilene kadar faturasını ödemeyeceğini açıklamasının ardından CHP Kahramanmaraş Gençlik Kolları da ‘zam duvarı’ kampanyası başladı. CHP Gençlik Kolları, vatandaşlardan, Kahramanmaraş'taki meydanda branda gererek oluşturduğu bu duvarlara yüksek gelen faturalarını asmalarını ve duvara zamlarla ilgili düşüncelerini yazmaya davet etti. 

İmza duvarı standına yapılan zamların yanlışlığıyla ilgili mesaj yazılırken, elektrik zamlarıyla ilgili de broşür dağıtımı yapıldı. 

Eylem, zamların geri kaldırılmasına kadar sürecek. Kent meydanında yapılan eyleme CHP Kahramanmaraş İl Esat Şengül, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, il, ilçe yönetim kurulu üyeleriyle partililer katıldı. 

Eylemle ilgili bir açıklama yapan CHP Kahramanmaraş İl Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Öztürk, "Adeta vatandaşlarımızın kabusu haline gelen zamlar durmak bilmiyor. En son yapılan elektrik ve doğalgaz zamları da bunun tuzu biberi oldu. Faturaları asgari ücretten fazla gelen hanelerimiz, aylık cirosundan fazla gelen işletmelerimiz mevcutken, görevleri vatandaşın hakkını korumak olan iktidar milletvekilleri, şaka üretmek suçlarını muhalefete yüklemek ile meşgul. Şakalarını saklaya dursunlar 1 Nisan'a daha çok var. İnanıyoruz ki; Halk AK Parti'ye ağır fatura ödetecek ve genel merkezlerinin ışığı bir daha hiç yanmayacak. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Gençliği olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor, Türkiye genelinde başattığımız imza kampanyamızı ve 'Zam Duvarı' etkinliğimizi bugün Kahramanmaraş'ta başlatıyoruz." dedi.

Kahramanmaraşlılar “Zam Duvarına”, “Gençlerin turtlarına zam yaptınız”, “Halk CHP'nin yüzde 27 zam yaptı”, “Geliyor Gelmekte Olan” gibi ifadeler yazdı.

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül Kanal Maraş'a yaptığı açıklamada; "Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarımız yapılan zamları protesto etmek maksadıyla bir 'zam duvarı' oluşturdular. Kahramanmaraş'ta hemşerilerimiz rağbet gösteriyor. Zamdan bıkmış usanmışlar. Öyle ki bizim Kahramanmaraş'ta çok beddua vardır. Ama ben tek kelimeyle bu iktidara şöyle sesleniyorum; 'Allah belanızı versin' garip gurabayı bu kış günü zemheri de perişan ettiniz. Bazı AKP'li milletvekilleri şunu söylüyor ya 'Efendim doğalgaz kullanacağına tezek yaksın' falan diyorlar ya sizin sayenizde bu ülkede Mahsuni Şerif'in söylediği gibi 'Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana'" dedi.

chp-maras-zam-duvari

Nurhak Belediye Başkanı CHP'li İlhami Bozan ise "Nurhak Belediyesi olarak zamlardan en çok etkilenen de biziz. Çünkü, geçen Aralık ayında mazot fiyatı 58 bin TL'ydi. Ocak ayında ise bu durum 167 bin TL oldu. Şuanda kurumsal halkımıza hizmette aksamalar yaşayabiliriz. Çünkü her geçen gün büyük bir zamla karşı karşıyayız. İktidar partisinin son 20 yıldır sadece vatandaşlarına değil kendi kamu kurumlarına da zamlarla birlikte büyük zulümler uygulamaktadır. Biz inanıyoruz ki iktidara geldiğimizde çok kısa bir süre içerisinde zam zulmünden kurtulacağız. " ifadelerini kullandı.