Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevini yürüten Avukat Dr. Veli Böke, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı başvurusunu yaptı.

Böke, 14 Mayıs’ta yapılacak olan 2023 Genel Seçimlerinde AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olduğunu resmi olarak açıkladı.

Böke, yaptığı açıklamada; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın'ın ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda; Şiirin, Edebiyatın başkenti ve Eshab-ı Kehf’in mekanı olan Aziz Şehire ve onun Kahraman evlatlarına hizmet etmek için, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde AK Parti Kahramanmaraş 28.Dönem Milletvekili Aday Adaylığına başvurmuş bulunuyorum. Gayret bizden, Tevfik Allah’tandır.” dedi.

VELİ BÖKE KİMDİR?

Veli Böke, 1 Mart 1972 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Ankara Adalet Meslek Lisesinden 1989 yılında mezun oldu. 1991’de İstanbul Fatih Adliyesi’nde zabit kâtibi olarak göreve başladı.

1996’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve bir süre serbest avukatlıktan sonra Kocasinan Belediyesi’nde Hukuk İşleri Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği’nde Eğitim ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Hukuk Danışmanlığı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1. Hukuk Müşavirliği ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bu zaman içinde birçok kez yasama ve mevzuat çalışmalarında belediyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ve Ak Parti Genel Merkezini temsil etti; mevzuatların yazılmasında önemli görevler aldı.

Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Anabilim Dalında sürdürdüğü doktorasını, “İmar Hakkı Transferi ve Türkiye’de Uygulanabilirliği” teziyle tamamladı. Akademisyen olarak birçok üniversitede Gayrimenkul Hukuku, Değerleme Hukuku, Kamulaştırma Hukuku alanlarında lisans, mastır ve doktora dersleri vermiş olup hâlen Ankara Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir. İmar, ihale, kamulaştırma ve belediye mevzuatları üzerine yayınlanmış yedi adet kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Av. Dr. Veli Böke, VB Hukuk Avukatlık Ofisi’nde serbest avukatlık, danışmanlık ve arabuluculuk yapmakta olup; aynı zamanda Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.