Gram altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Altının gram fiyatı güne yükselişle başlamasının ardından 1.080 lira seviyesinde alıcılarla buluştu. Altın ticareti yapmak isteyenler, fiyatın hangi yönde hareket edeceğini bilmek isterler. Bu çerçevede, analistler altın fiyatlarında yeni bir rekor artış öngörüyorlar.

Altının gram fiyatı, dün ons fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak yüzde 1,2 düşerek günü 1,075 liradan kapattı. Şu anda 1.080 lira seviyesinde. Aynı dakikada çeyrek altın 1.770 liradan, cumhuriyet altını da 7.180 liradan satıldı. Öte yandan bir ons altın ise dün %1.2 düşüşle 1.792$'dan kapattıktan sonra bugün 1.798 dolardan işlem görüyor.

ABD’DE VERİ GÜNDEMİ YOĞUN

Analistler, güçlü ABD ekonomik faaliyetine işaret eden verilerin, daha sıkı para politikasının devam edeceğine dair endişeleri artırdığını söyledi. Üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamı, ilk tahmin olarak %2,9 olarak yayınlandıktan sonra dün %3,2 olarak revize edildi. Analistler, Michigan Üniversitesi Kasım ayı güven endeksi, kişisel gelir ve gider, konut satışları ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin bugün açıklanacağını söyledi.

PİYASALARDA NOEL TATİLİ

Analistler, bugün başlayacak olan Noel tatilinin de etkisiyle piyasada işlem hacminin düşebileceğine dikkat çekerken, Noel tatili nedeniyle İngiltere piyasasının yarım gün süreyle işlem göreceğine dikkat çekti.

GRAM ALTIN İÇİN YENİ REKOR TAHMİNİ

USD/TRY tarafında yukarı yönlü bir hareket, ons yükselirken gram altını 1091 seviyesine getirdi. Analist, gram altın değerlendirmesinde bu bölgenin önemli bir direnç alanı olarak ortaya çıktığını söyledi. 1090'ın üzerinde bir kapanış, altını 1100'ün üzerine itebilir.