Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ) tarafından hayata geçirilen 250 bin toplu konut projesi için başvurular devam ediyor.

Projede aylık taksit ödemesi sabitlenmemiş olup, memur maaş artış oranı dikkate alınarak belirlenecek. Bu durum vatandaşı düşündürürken AKP hükumetinin 2019'da başlattığı 100.000 toplu konut projesiyle ilgili de şikayetler var.

Tamamlanmayan proje ve yavaş ilerleyen inşaat çalışmaları nedeni ile TOKİ'nin vatandaşların soruları üzerine verdiği cevaplar.

Soru: “2019 Aralık tarihinde Alanya 250 sosyal konut duyurusu yapılan ve Mayıs 2020 de hak sahipleri belirlenen, ihalesi yapılıp sürekli olarak iptali olan en son 05.08.2022 tarihinde yapılmış ihaleli Alanya Toki evleri nezaman teslim edilecek?”

Cevap: “Söz konusu projemizin ihalesi değerlendirme aşamasındadır. Konutlarımızın teslim süresi, sözleşme imzalama tarihinden itibaren genel olarak 36 aydır.”

Soru: “2 yıl önce açıklanan 100 bin konut projesinde Bilecik Bozüyük te daha inşaatların temeli atılmadı, daireleri ne zaman teslim etmeyi düşünüyorsunuz? 2053 mü 2071 mi?”

Cevap: “Merhaba, Bilecik Bozuyük 340 konut projemiz yüzde 2 inşaat seviyesinde olup çalışmaları devam etmektedir.”

Soru: “Selam aleyküm usta Toki kurumsal başkan ve müdür arkadaşlar ben 20.12 2019 da Gaziantep Şehitkamil ilçesi kuzey şehir mah 100 bin konut 2200 proje ye yazıldım asil olarak çıktı ama henüz daha yeri bile belli değil nezam yapılıp bize teslim yapılacak 3 yıl oldu.”

Cevap: “Merhaba, Söz konusu projemizi inşa edecek yüklenici firmasının belirlenmesi için ihalesi yapılmış olup değerlendirme aşamasındadır.”

Soru: “Batman sason ilçesinde 3 yıldır başvurusunu yaptığımız konutlara hala bir açıklık getirmediniz yapacakmısınız iptal mi oldu?”

Cevap: “Projenin ihalesinin yapılmasına yönelik hassasiyetle çalışmalar devam etmekte olup en kısa süre içerisinde işlemler yapılacaktır.”

Soru: “Kırıkkale Yahşihan TOKİ 300 konut 3 sene oldu daha ortada hicbisi yok ne zaman basliyacaj şimdiye teslim edilirdi nolur yardımcı olun?”

Cevap: “Projenin ihalesinin yapılmasına yönelik hassasiyetle çalışmalar devam etmekte olup en kısa süre içerisinde işlemler yapılacaktır.”