Ocak ayının son günlerine gelirken beklenen soğuk havalar ve kar yağışı etkisini göstermezken uzman isimlerden konuya ilişkin açıklama geldi.

Yağışların etkisini gösterememesi kuraklık riskini artırırken uzman isimlerden umutlandıran bir açıklama geldi. TRT Haber'de yer alan habere göre, Ocak ayının son günleri için kar yağışı tahmininde bulunan uzmanlar 3 güne özellikle dikkat çekti.


Peki, beklenen kar yağışı istenilen etkide olacak mı? Kar yağışı tahminleri ne gösteriyor? Şubat da ocak gibi sıcak geçer mi? İşte uzman isimlerin bu sorulara verdiği yanıtlar...

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 2

"OCAK AYININ SONUNDA ETKİSİNİ GÖSTERECEK"
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Tek, yaklaşık 10 günlük bir soğuk hava sisteminin etkili olacağı bilgisini verdi. Ocak ayının sonuna doğru başlayacak sistemin kar yağışını da getireceğini ancak sistemin ne kadar etkili olacağının o anki hava durumuna bağlı olarak değişebileceğini de belirtti.Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 3

Prof. Dr. Adil Tek'in açıklamaları şu şekilde;

“10 gün kadar soğuk hava etkili olacak. Kar yağışı yapabilecek bir sistem görünüyor. Ani bir kar yağışı da olabilir ancak bu sadece bir olasılık. Fakat geçen seneden farkı bu sefer soğuk hava devam edecek yani kar yağarsa yerde kalabilir. Geçen sene ise 6-7 saatlik bir kar yağışı olmuştu ve gitmişti çünkü hava yeterince soğuk devam etmemişti.”

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 4

"ŞUBAT AYI DAHA SOĞUK GEÇEBİLİR"
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönençgil ise ocak ayının sonuna doğru havaların soğuyacağını şubat ayının ocaktan daha soğuk geçebileceğini söyledi.

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 5

Prof. Dr. Barbaros Gönençgil şu ifadeleri kullandı;

“Ocak sonunda soğuk havayla beraber kar yağışı olabilir. Ancak kar kuvvetini tahmin etmek için henüz erken. Şehir sıcaklıkları çok etkili olduğu için yağan karın tutunma ihtimali az oluyor. Bu yüzden Marmara Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde, Karadeniz’in yüksek kesimlerinde kar yağışı tutunabilir.”

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 6

"KAR YAĞIŞI YÖN DEĞİŞTİRDİ"
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, Grönland Blokajı’nı işaret ederek, blokaj nedeniyle soğuk hava ve kar yağışının yön değiştirdiğine dikkati çekti.

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 7

Dr. Okan Bozyurt'un açıklamaları;

"2022’nin sonu ve 2023’ün başının son yıllara göre oldukça sert geçeceğini söylemiştik ama bu sene Grönland Blokajı oluştu. Bu blokaj yüzünden pek çok hava kütlesi Türkiye'ye gelemedi. Yani tam geliyorken yön değiştirdi ve dolayısıyla Türkiye'nin önünde adeta bir set gibi durdu.

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 8

Bu yüzden de kuzeyden gelen hava kütlenin girişini engelledi. Fakat şimdi gelecek olan hava kitlesi azimle geliyor gibi görünüyor. Eğer son dakika bir değişiklik olmazsa Grönland blokajı kırılıyor. Blokaj kırılınca zaten artık yukarıdan aşağı çok normal bir şekilde hava kütleleri artmaya devam edecektir.”

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 9

Bu yüzden de kuzeyden gelen hava kütlenin girişini engelledi. Fakat şimdi gelecek olan hava kitlesi azimle geliyor gibi görünüyor. Eğer son dakika bir değişiklik olmazsa Grönland blokajı kırılıyor. Blokaj kırılınca zaten artık yukarıdan aşağı çok normal bir şekilde hava kütleleri artmaya devam edecektir.”

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 10

3 GÜNE DİKKAT
Kar yağışı için tahminler ocak sonunu gösteriyor. Bozyurt da sistem değişmezse kar yağışının beklendiği görüşünde.


“Şu anki sistemlere göre Ocak 25’ten itibaren hava sıcaklığında bir azalma var. Özellikle 27-28-29 Ocak tarihlerinde ciddi anlamda soğuk ve yağışlı bir hava kütlesinin Balkanlar üzerinden Türkiye'ye girmesi bekleniyor. Çok mu etkili kar yağışı olacak? O konuda şu anda net bir şey söyleyemem ama kar yağışı bekleniyor.”

Meral Akşener: Bu ülkenin kuruluş ayarlarına dönmeye ihtiyaç var Meral Akşener: Bu ülkenin kuruluş ayarlarına dönmeye ihtiyaç var

Uzman isimler tarih vererek açıkladı: Kar yağışı ne zaman gelecek? - Resim: 11