St. Andrews Üniversitesi'nde, uzaylılarla temasa hazırlık işlemleri için bir ekip kurulduğu öğrenildi.

İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde kısa süre önce açılan SETI Sonrası Tespit Merkezi'ndeki bilim insanları "insanlar Dünya dışı zeki bir uygarlıkla temas kurarsa ne yapmalı?" sorusuna cevap bulmak için ayrı bir ekip oluşturdu.

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 1

Independent Türkçe'deki habere göre; gökbilimciler, böyle bir temasa insanlığın en azından kısa vadede hazırlıksız yakalanacağını düşünüyor. Kaos çıkmasından endişe duyan uzmanlar, SETI Sonrası Tespit Merkezi'ni de bunu engellemek için kurdu.

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili Meral Akşener'den yeni açıklama! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili Meral Akşener'den yeni açıklama!

St. Andrews Üniversitesi'nden hesaplamalı bir dilbilimci John Elliott, "Covid vurduğunda yarattığımız karmaşaya bakın. Temas kursak başsız tavuklara dönerdik" diyor. 

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 3

Tespit Sonrası Merkezi'nde de çalışan Elliott, uzaylılarla herhangi bir şekilde temas kurulursa ülkeler arasında iletişimi koordine etmekle görevlendirilecek.

Bu ekip, temasa hazırlık işlerini üstlenecek. Görevleri arasında gizemli sinyalleri ve hatta yapay nesneleri analiz etmek ve bunlara nasıl tepki verilmesi gerektiğini belirlemek de var. 

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 4

"Şimdiye kadar, odak noktamız sinyalleri aramaktı. Peki sırada ne var?" diye soran bilim insanı, sözlerini şöyle sürdürüyor: 

"Ne yapmamız gerektiğini ve bunu nasıl yapacağımızı anlamak için stratejilere ve senaryolara ihtiyacımız var. İzci sloganı gibi: Hazır ol!"

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 5

Uzaylılarla ilk temas: Ekip bile kuruldu! - Resim: 6