Yüksek girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçilerin arazilerine de el konuldu. Onlarca çiftçi borçlarını ödeyemediği sular altında kalan ve kuruyan araziler için piyasaya sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tokat Havalimanı'nın açılışı için gittiği kentte çiftçilere yönelik söylediği "Ekilmedik tek karış yer kalmamalı" çağrısı havada kaldı.

Ünlü ekonomist Türkiye'yi bekleyen yeni felaketi açıkladı! Ünlü ekonomist Türkiye'yi bekleyen yeni felaketi açıkladı!

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın aktardığı habere göre; Yalnızca ocak ayında 537 farklı icradan satılık “tarla, tarım arazisi, bağ ve bahçe” ilanı yayımlandı. Şubattaki ilan sayısı ise 538 oldu. Bu sayı, martta 562’ye yükseldi. Nisanın ilk sekiz gününde yayımlanan ilan sayısı 155'i buldu.

Böylece 1 Ocak’tan bu yana icradan satılık “tarla, tarım arazisi, bağ ve bahçe” için toplam 1792 ilan yayımlandı.

İlanların büyük çoğunluğunun birden fazla icradan satılık alanı içeren “çoklu ilan” şeklinde yayımlanması da durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Başka bir ifadeyle, 1792 ilan yayımlansa da icradan satışa çıkan alan sayısı, bu ilanın katbekat üstünde.  Kimi ilanların “özellikler” kısmında “sulu ve kuru tarım yapılabilir”, “makineli tarıma elverişli”, “arpa ve buğday yetiştirmek mümkün” gibi özellikler sıralandı.

Zeytin ağaçlarının bulunduğu bazı alanlar da satış ilanlarında yer aldı.