Dünya gıda fiyatları endeksine göre Türkiye’deki gıda enflasyonu dünya geneli orana 70 puan fark attı.

Dünya gıda fiyatları endeksindeki aylık düşüşe rağmen, endeks Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, olumsuz hava koşullarına yönelik endişelerin, güçlü küresel talebin ve yüksek üretim ve nakliye maliyetlerinin etkisiyle geçen yılki seviyenin yüzde 23,1 üzerinde bulunuyor.

 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi mayıstaki revize 157,9 seviyesinden haziranda 154,2’ye geriledi.

Türkiye’de gıda fiyatlarıysa TÜİK verilerine göre haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 93,93 arttı.

Üç haneye yaklaşan enflasyona rağmen ekonomi yönetimi kayda değer bir önlem almazken, buna fiyatların tüm dünyada arttığını ve enflasyonun Türkiye has değil, geçici bir durum olduğunu söyleyerek savunuyor.

Özgür Demirtaş ''Türkiye'yi kıskanıyorlar'' balonunu böyle patlattı

Öte yandan ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu gösteren bir tablo paylaşmıştı.

TÜİK'e göre haziranda enflasyon yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 açıklanırken ENAG'a göre ise enflasyon yıllık 175,55 olarak açıklandı. 

Böylece tüketici enflasyonunda son 24 yılın zirve seviyesi görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 arttı. Bu rakamla birlikte yıllık tüketici enflasyonu son 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

ENAG'a göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) haziran ayında yüzde 8.31 arttı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 175.55 olarak gerçekleşti.

Son 6 aylık oran ise yüzde 71.44 olarak gerçekleşti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 2022 yılının mayıs ayı için hazırlanan dünya üzerindeki ülkelerin enflasyon durumunu sosyal medya hesabından paylaştı. 

Demirtaş, dünya ülkelerine kıyasla Türkiye’de ekonomi ne halde olduğunu gösteren bir tabloyu takipçilerine açıkladı.

Diyanet'in fetvası ortalığı karıştırdı Diyanet'in fetvası ortalığı karıştırdı

Demirtaş’ın paylaştığı tabloya göre Türkiye enflasyon oranında en yakın takipçisi Estonya’ya yüzde 50’nin üzerinde bir fark attığı görülüyor.

Tabloda Türkiye’nin enflasyonu yüzde 73,5 oranında gösterilirken Estonya’nın enflasyonu yüzde 20 olarak rapor edildi.

Sık sık Türkiye ile kıyaslana Almanya’da ise enflasyonun yüzde7.9 son haftalarda gerilimin arttığı Yunanistan'da ise enflasyonunun yüzde 11.3 olduğu belirtildi.

Demirtaş bu tabloyu "Kıskanıyorlar" diye paylaştı.

Demirtaş'ın paylaşımı şöyle: 

"Kıskanıyorlar.

Ülkelerde Enflasyon"