Türkiye’nin gündemi bir yandan ekonomik kriz diğer yandan ise Rusya-Ukrayna savaşı. Ancak iki ülkenin savaşı, Türkiye’de mutfaklarda yaşanan yangını daha da alevlendirdi. Türkiye'de satılan aynı marka ayçiçek yağının Avrupa'da 3,5 Euro'ya satılması isyan ettirdi. İşte ayrıntılar...

Türkiye'de olduğu gibi küresel düzeyde de yemeklik yağ konusunda ciddi bir kriz yaşanıyor.  Ayçiçeği yağında dünyanın en büyük ithalatçısı olan Türkiye’nin üretimi tüketiminin ancak yarısını karşılayabiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Haziran 2021’de hazırlanan ayçiçeği raporu, adım adım gelmekte olan krizi haber vermiş; raporda 'Türkiye’nin ayçiçeği yağı ithalatı 2030’da 1 milyon tonu aşacak' denilmişti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla birlikte Türkiye'nin gıda krizi zirveye ulaşırken, son olarak yurt genelinden yansıyan ayçiçeği yağı kuyrukları tarım alanındaki üretim yetersizliğini gözler önüne serdi. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından yapılan, marketler dahil stokların nisan ortasına kadar yetebileceği açıklaması, fiyat artışı ve kıtlık endişesi ile vatandaşın raflara koşmasına neden oldu.

AYÇİÇEK YAĞI AVRUPA'DA 3,5 EURO

Türkiye'de 200 lirayı aşıp 300 liraya kadar yaklaşan 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatı ise isyan ettirmeye devam ediyor. 

Enflasyon öncesi piyasalar kıpır kıpır! Haftanın ilk gününde işte son durum... Enflasyon öncesi piyasalar kıpır kıpır! Haftanın ilk gününde işte son durum...

Sosyal medyaya damga vuran bir videoda fiyatları nedeniyle vatandaşların almak için birbirini ezdiği ayçiçek yağının fiyatını tekrardan gündeme taşıdı.

Türkiye'de satılan markaların Avrupa'da 3,5 Euro'ya (56,18 Türk Lirası) satıldığı görüldü. 

Video; 'Memleketteki tüm yağları Avrupa yokluk çekmesin diye buralara yollamışlar' notuyla paylaşıldı.