Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısında Türk-İş'in teklifi 9 bin TL oldu. Bu rakamın ardından uzmanlar da asgari ücret tahminlerini güncelledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantısını dün gerçekleştirdi. Ancak görüşmeden uzlaşı çıkmadı, nihai karar için gözler son toplantıya çevrildi.

TÜRK-İŞ'İN 9 BİN TL TEKLİFİ HESAPLARI DEĞİŞTİRDİ

Toplantı sonrası Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ilk kez rakam vererek, "Bizim teklifimiz 9 bin TL. Kabul ederlerse imzalarız. Altındaki rakama masada olmayız." dedi. Türk-İş'in açıkladığı rakam sonrası uzmanlar fikir değiştirdi. Bugüne kadar kamuoyunda 8 bin ile 8 bin 500 lira arasında rakamlar konuşulurken, uzmanlardan yeni bir tahmin geldi.

Türk-İş'in 9 bin TL teklifi hesapları değiştirdi! İşte asgari ücrette son tahmin - Resim: 4

"ARADA BİR RAKAMLA ANLAŞILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"
CNN Türk canlı yayınında asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, "Mutabakat olmadığını farz etmemiz gerekiyor. Ancak TİSK Başkanı hala binadan ayrılmadı. 9 bin TL biraz yüksek geldi, sürpriz oldu. Ne kadar yaparsanız yapın enflasyonu engelleyemiyorsanız bu rakamların hiçbir önemi yok. Satın alma gücü ne kadar artarsa o kadar iyi olacak. Bizim tahminimizle 8 bin lira ile 8 bin 250 lira arasında bir rakam telaffuz ediyorduk. Ben 9 bin TL rakamını düşük ihtimal olarak görüyorum. Eğer 9 bin TL ortaya çıkarsa oy birliği ile olur. Muhtemelen TİSK'in daha düşük bir teklifi vardı. Ben arada bir rakamla anlaşılacağını eğer Türk-İş Başkanı masaya oturmazsa oy çokluğu ile karar alınacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"BENİM TAHMİNİM 8 BİN 750 TL"
Bayram sözlerine şöyle devam etti: "Ücretlilerin asgari ücret kadar kısmını vergiden istisna ettik. Şu anda yüzde 15 vergi dilimine tabi 32 bin TL vergi oranı var. Yeniden değerleme oranı yüzde 122 ile artırılmazsa asgari ücretli 6 ayda vergi dilimine giriyor. Türk-İş'in yıllardır verdiği mücadele var. Ücretlilerin daha az vergilendirilmesi gerekiyor. Hem sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması, gelir vergisinde düzenleme yapılırsa tekrar masaya gelecektir. Bana göre 9 bin TL rakamı yüksektir. Benim tahminim 8 bin 750 TL rakamıdır."

Türk-İş'in 9 bin TL teklifi hesapları değiştirdi! İşte asgari ücrette son tahmin - Resim: 6

Meral Akşener: Sinan Ateş'in katillerini saklıyorlar Meral Akşener: Sinan Ateş'in katillerini saklıyorlar

GÖZLER ERDOĞAN'DA
Asgari ücret pazarlığında uzlaşı sağlanamadı. Milyonlarca çalışanın gözü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi. Asgari ücret zammı için son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor. 

BAKANLIK ANKETİ: 7 BİN 845 TL
İlk toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptırdığı asgari ücret anketini taraflarla paylaşmış, ankette işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerdekilerin 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisinin net 7 bin 845 lira olduğuna yer verilmişti.

Türk-İş'in 9 bin TL teklifi hesapları değiştirdi! İşte asgari ücrette son tahmin - Resim: 7

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA
Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Türk-İş'in 9 bin TL teklifi hesapları değiştirdi! İşte asgari ücrette son tahmin - Resim: 8