Tüm Türkiye'de barajlardan kuraklık sinyalleri gelirken son olarak Kızılırmak'taki durum tüm Türkiye'yi korkuttu.

Kış aylarına girilmesiyle birlikte hem hava sıcaklıklarındaki durum hem de yağış miktarları herkesi endişelendirmeye başladı. "Kar ne zaman yağacak?" sorusu halen sorulmaya devam ederken kuraklık tehdidi de korkutuyor. Türkiye'nin farklı noktalarından gelen ürkütücü manzaralar ise bu korkunun haklı olabileceğine işaret ediyor. Son tedirgin eden tablo ise Kızılırmak nehrinden geldi. İşte detaylar...

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 2

KURAKLIK SORUNU BAŞ GÖSTERDİ! SU SEVİYESİ DÜŞTÜ
Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, kuraklık tehditliyle karşı karşıya kaldı. Kış mevsiminde yeterli yağış miktarının olmamasından dolayı bölgede kuraklık sorunu baş gösteriyor. İç Anadolu'nun en doğusundaki Sivas ilinin İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerek Karadeniz'e dökülen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta su seviyesi düştü.

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 3

ADACIKLAR ORTAYA ÇIKTI
Bin 355 kilometre uzunluğundaki ırmakta su seviyesinin gözle görülür oranda azalmasıyla adacıklar ortaya çıktı. Suyun çekildiği Kızılırmak nehri "dron" ile havadan görüntülendi. Yahşihan ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Mustafa Durmuş, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışların olmamasından dolayı bölgede kuraklık yaşandığını söyledi.

Biontech ve Moderna aşıları depremi! Binlerce insan tazminat istiyor Biontech ve Moderna aşıları depremi! Binlerce insan tazminat istiyor

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 4

"KAÇ YILDIR BÖYLE BİR KURAKLIK GÖRÜLMEDİ"
Son yılların en büyük kuraklığını yaşadıklarını belirten Durmuş, "Kırıkkale Yahşihan ilçesi Kızılırmak vadisindeyiz. Maalesef bu yıl müthiş bir kuraklık var. Irmağın debisi de iyice düştü. Kaç yıldır böyle bir kuraklık görülmedi. Evden eve gidilmeyecek kadar kar kış olması lazım. Türkiye gerçekten kuraklıkla baş başa yüz yüze. Allah yardım etsin zor durumdayız" dedi.

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 5

"KISACA BUNUN ADI KURAKLIK"
Kızılırmak suyunun azaldığını anlatan Durmuş, "Irmağın durumu gözüküyor. Müthiş bir sıkıntı var, kuraklık var bölgede. Çok zordayız; ülke olarak, bölge olarak, kar yağmama gibi durumla karşı karşıyayız. Sivas'ın dağlarından toplanarak beslene beslene çoğalıyor. Burası Kızılırmak, ama suyu azaldı. Beslenmeyince, su akmayınca, çoğalmayınca, birikmeyince debisi de maalesef bu durumda. Kısaca bunun adı kuraklık" diye konuştu.

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 6

"ALLAH YARDIM ETSİN"
10 yıl öncesine kadar yağışların çok olduğunu ifade eden Durmuş, "Son 10-15 yıl önce o kadar yağış o kadar mükemmel olurdu ki. Doğu Anadolu'da kar etkili değil. Kars'ta, Erzurum'da, Van'da görüyoruz ama etkili ve sürekli yağış maalesef yok. Ülke olarak dünya olarak büyük bir kuraklık var. Allah yardım etsin diyorum, inşallah düzelir" şeklinde konuştu.

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 7

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 8

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 9

Tüm Türkiye'yi korkutan görüntü! Kaç yıldır böylesi görülmedi - Resim: 10