Onikişubat Belediyesi’nin Cumhurbaşkanlığı himayesinde ev sahipliğini yaptığı Uluslararası EXPO 2023 etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kitap Fuarı, imza günleri, etkinlikler ve söyleşilerle devam ediyor.

12 Kasım’a kadar, 09.00’dan akşam 21.00 saatleri arasında açık olan EXPO 2023 Kitap Fuarı, her gün her yaş grubundan binlerce kitapseveri ağırlıyor.

Yazar ve yayıncıları kitapseverlerle bir araya getiren fuara gelen kitapseverler, sevdikleri yazarları görebilme ve sohbet etme fırsatı buluyor.

Okurlar, gün boyu yayınevi stantlarını gezerek severek okudukları yazarların kitaplarını alırken, çocuklar ve gençler de ağırlıklı olarak okul derslerine yardımcı olacak kaynak ve test kitaplarına ilgi gösteriyor.

Fuar kapsamında düzenlenen söyleşi ve imza günleri de büyük ilgi görüyor.

Bu kapsamda Kitap Fuarı’nın konuğu Türkiye’nin önde gelen tarih profesörlerinden biri olan Prof. Dr. Tufan Gündüz oldu.

Gündüz, tarih dolu söyleşisinin ardından dinleyicilerinin sorularını yanıtlarken, kitaplarını da imzaladı.

“Kahramanmaraş’ın bir kültür, edebiyat ve sanat şehri olduğunu içselleştirmiş durumdayız”

Burada açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tufan Gündüz, EXPO 2023 Kitap Fuarı’na katıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Depremin ardından düzenlenen Kitap Fuarı’nın çok daha anlamlı hale geldiğini kaydeden Gündüz, “EXPO 2023 Kitap Fuarı’na geldiğim için çok mutluyum. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki 8 Şubat’ta gelecektim ama 6 Şubat’ta deprem oldu. Aslında o deprem, tüm ruh dünyamızı, kaderimizi, hayatımızı, her şeyimizi değiştirdi. Onun travmasını nasıl atlatırız diye düşünürken bugüne nasip oldu. Bir kez daha Kahramanmaraş’ta Kitap Fuarı’ndayım. Şunu gördüm ki yaralar hızlı bir şekilde sarılıyor, çocuklarımız yine aynı cıvıl cıvıl etrafta dolaşıyorlar. Kitap Fuarı’nda çocukları görmek beni ayrıca mutlu ediyor. Bunun için onları okullarından alıp buraya getiren belediyeye ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü kitap, gençlerin, çocukların elinde olduğu zaman daha güzel. Hiç olmazsa bir alışkanlık devam ediyor. Kahramanmaraş’ın bir kültür, edebiyat ve sanat şehri olduğunu artık tamamen kanıksamış ve içselleştirmiş durumdayız. Bu kültür ve sanat da yine onlarla yükselecek. Çok mutluyum burada olmaktan, hem geçen yıldan kalan borcumu ödemiş oldum hem de Kahramanmaraşlı kardeşlerimle hemhal olma fırsatı buldum. Fuarların güzel bir tarafı da okuyucu ile yazarları buluşturuyor olması. Sürekli evimizde, okulumuzda veya iş yerimizde kalarak bunu sağlamamız mümkün değil. Kitap Fuarları hakikaten çok değerli bir hizmet veriyor bu anlamda. Bu yüzden organizasyonları sağlayanlara da ayrıcı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ali Ünsal tarafından günün anısına EXPO 2023 sembol çiçeği sümbül takdim edildi.

s1-6

s22

Editör: Sevilay Ersavaş