Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu sosyal konut projesine başvurular ilk haftaki hızını kesse de şimdiden 4 milyonu aştı. Konutların hangi modelle inşa edileceğinin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Yenişafak'ın haberine göre sosyal konutlarda, TOKİ'nin Esenler'de yaptığı proje model alınacak.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 1

TOKİ'nin Esenler'de yapımını tamamladığı projede binalar 5 katlı, daireler ise 2+1 ve 3+1'lerden oluşuyor. Binaların altında ise kapalı otopark var.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 2

3+1 daireler, 110 ile 125 metrekare arasında değişiyor. Her dairede balkon, banyo, ebeveyn banyosu, alaturka ve alafranga tuvalet bulunuyor. 110 metrekare dairenin 5 metrekare balkonu, 10’ar metrekare iki yatak odası, 23 metrekare salonu ve 16 metrekare ebeveyn odası bulunuyor. Mutfak ise 12 metrekare.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 3

Sosyal konut projesinde 2+1 daireler 80 ile 100 metrekare arasında yükselecek. 80 metrekare olanlarda Amerikan mutfak, 100 metrekare olanlarda ise 12 metrekare mutfak olacak. 100 metrekarelik dairede 23 metrekare salon, 6 metrekare balkon, 11 metrekare çocuk odası, 12 metrekare ebeveyn odası var.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 4

Tamamlanan TOKİ Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi’nde dairesi olan Volkan Çolak, "Pandemi olduğu için 1 yıl geç teslim aldık. Esenler Oruç Reis'ten buraya taşındık. Çünkü binamız çok eskiydi. Artık depreme dayanıklı bir evimiz oldu. Memnunuz” dedi. Daireyi dükkanıyla takas ettiğini söyleyen Muhittin Görgeç ise “1 aydır buradayız. Memnunuz, kullanışlı bir ev. Eski evimizle kıyas bile edilemez" diye konuştu.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 5

Sosyal konut projesinde, TOKİ'nin Esenler'de yaptığı 5 katlı binalarda yer alan 2+1 dairelerin Amerikan mutfak olduğu proje, pandemi nedeniyle 1 yıl gecikmeli teslim edilmişti.

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 6

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 8

TOKİ'nin sosyal konutlarının örnek alınacağı dairenin içi ortaya çıktı - Resim: 9

Editör: Menekşe Topaloğlu