Yükselen küresel enflasyon, yükselen döviz kurları ve ÖTV'nin iç piyasaya etkisi ile 2022'de vatandaşlar çok zor bir dönemden geçiyor. Temel gıdadan akaryakıt ürünlerine kadar her şeyin fiyatları önemli ölçüde yükselirken, tütün fiyatları da yıl içinde önemli ölçüde yükseldi. 2022'de sigara fiyatları 8 lira artarken, Temmuz ayındaki son 2 liralık artış sigara fiyatlarına yansıdı.

Son 2 liralık faiz artırımının ardından yeni bir faiz artırımı olup olmayacağı sigara içenlerin merak ettiği bir konu haline geldi. Sektör temsilcilerinin açıklamaları Eylül ayında yeni bir faiz artışı beklentisi yaratırken, konuyla ilgili yorumlar en ucuz sigaraların bile çok pahalı olma eğiliminde olduğunu söyledi.

SİGARA ZAMMI HAKKINDA PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, açıklamasında Temmuz ayında tütün fiyatlarındaki artışın eksik olarak yansıdığını söylemişti. Dündar, yapılan 2 liralık zammın gerçekte 4 lira olduğunu fakat bunun 2 lirasının sübvanse edilerek eklendiğini belirterek sübvanse edilen 2 liranın kısa bir süre sonra sigara fiyatlarına zam olarak ekleneceğini düşündüklerini ifade etmişti.

Dündar'ın bu açıklamalarının ardından Tekel Bayi Platformu Başkanı Özgür Aybaş bir açıklama daha yaptı. Tütün grubunun da son günlerde 1,5 lira arttığını söyleyen Aybaş, ancak hangi sigara grubu olduğunu açıklamadı. Yetkililer konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmasa da güncel sigara fiyatları da sürekli sorgulanıyor.