Araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. TÜVTÜRK, egzoz emisyon muayenesini geçemeyen sürücülerin trafikten men edileceğini duyurdu.

Yetkili kurumdan yapılan resmi duyuruya göre, egzoz gazı emisyon ölçüm testini geçemeyen veya bu testi yaptırmayan araçlar trafikte "ağır kusurlu" olarak değerlendirilecek. Bu araçlar, trafikte seyretmeye devam edemeyerek, trafikten men edilecek.

Gezici muayene istasyonları hizmete girdi

TÜVTÜRK, ayrıca araç muayene işlemlerini daha kolay ve hızlı hale getirmek amacıyla gezici muayene istasyonları hizmete sundu. Gezici istasyonlar, 77 ilde hizmet vererek yoğunlukları önlemeye ve muayene işlemlerini daha düzenli bir hale getirmeye yardımcı olacak.

Gezici istasyonların yalnızca randevu ile hizmet sunacağı belirtilirken, otomobil sahiplerinin randevu almadan muayene istasyonlarına gitmeleri mümkün olmayacak. Bu uygulama sayesinde, muayene işlemleri daha düzenli ve hızlı bir şekilde yürütülecek.

Çevre dostu araçlar hedefleniyor

Yeni uygulama ile birlikte, trafiğe çıkan araçların daha güvenli ve çevre dostu bir şekilde seyretmesi hedeflenirken, aynı zamanda kağıt tüketiminin azaltılması ve çevresel etkinin en aza indirilmesi gibi çevre koruma hedefleri de gözetilmektedir.

İşte yeni uygulamanın detayları

  • Egzoz gazı emisyon ölçüm testini geçemeyen veya bu testi yaptırmayan araçlar trafikte "ağır kusurlu" olarak değerlendirilecek.
  • Bu araçlar, trafikte seyretmeye devam edemeyerek, trafikten men edilecek.
  • TÜVTÜRK, ayrıca araç muayene işlemlerini daha kolay ve hızlı hale getirmek amacıyla gezici muayene istasyonları hizmete sundu.
  • Gezici istasyonlar, 77 ilde hizmet vererek yoğunlukları önlemeye ve muayene işlemlerini daha düzenli bir hale getirmeye yardımcı olacak.
  • Gezici istasyonların yalnızca randevu ile hizmet sunacağı belirtilirken, otomobil sahiplerinin randevu almadan muayene istasyonlarına gitmeleri mümkün olmayacak.

Araç sahiplerine uyarı

TÜVTÜRK, araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçüm testini yaptırmaları gerektiğini belirterek, bu testin yaptırılmaması durumunda trafikten men edilebileceğini açıkladı.

Editör: Sevilay Ersavaş