Merkez bankasından yapılan duyuruda, Dijital Türk Lirası projesine ilişkin araştırmanın ilk fazı kapsamında Dijital Türk Lirası ağında ilk ödeme işleminin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre merkez bankası, 2023'ün ilk çeyreğinde teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı döngü pilot uygulama testlerine devam edecek.

DAHA İLERİ FAZLARA GEÇİLECEK 

2023 yılında, seçilen bankaların ve fintech şirketlerinin katılımıyla yaygınlaştırılacak olan Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu, büyük ölçekli pilot testler için ileri aşamaya geçecektir.

Bu nedenle, dağıtık defter teknolojisinin ödeme ekosisteminde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari yapıların testlerine devam edilecektir.

dijital-para-tl

Açıklamada, 2023 yılında dijital Türk Lirası'nın ekonomik ve yasal çerçevesi ile teknik gerekliliklerinin araştırılmasına öncelik verileceği belirtildi.

YENİ YILDA GENİŞ KATILIMLI PİLOT TESTLER YAPILACAK 

Test sonuçlarının kapsamlı bir değerlendirme raporu aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu, 2023 yılında seçkin banka ve fintech şirketlerinin katılımıyla yaygınlaştırılacak ve geniş katılımlı pilot testler için ileri aşamaya geçilecektir. Bu kapsamda dağıtık defter teknolojisinin ödeme ekosisteminde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari yapıların testlerine devam edilecektir.

Dijital Türk Lirasının yasal yönleri üzerine yapılan bir araştırma, dijital tanımlamanın proje için çok önemli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 2023 yılı boyunca dijital TL'nin ekonomik ve yasal çerçevesi ile teknik gerekliliklerinin araştırılmasına öncelik verilecektir.