Bugün 2023 yılının son politika faiz kararı için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu yılın son faiz kararını açıkladı.

Hazirandan bu yana art arda 6 toplantıda faiz artıran banka bu toplantıda beklentilere paralel politika faizini 250 baz puan artırılarak yüzde  42,5'a yükseltildi. Böylelikle TCMB son Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından 7 ayda 34 puanlık faiz artışı yapmış oldu.

Piyasa beklentileri ve faiz anketlerinde de ekonomistlerin beklentisi politika faizinde 250 ila 500 baz puanlık bir artış yönündeydi. Anket ve araştırmalarda ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 42,50 ile yüzde 45,00 arasında yer almıştı. Öte yandan ekonomistler TCMB'nin 1 ya da 2 faiz artışı sonrasında faiz artış sürecini noktalamasını bekliyor.  

Faiz karar metni merakla bekleniyordu
Ayrıca TCMB'nin faiz kararı gibi faiz karar metni de merakla bekleniyordu. Merkez Bankası kasım toplantısında, parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını duyurmuştu. Bugün açıklanan politika faiz kararının ardından yayınlanan karar metninde " Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" ifadeleri yer aldı.

TCMB kasım ayında sürpriz yapmıştı
TCMB’nin kasım ayı PPK toplantısı öncesinde piyasalar, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 35’ten yüzde 37,5 seviyesine çıkarmasını bekliyordu; fakat TCMB, şahin bir kararla politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 40 seviyesine çekmişti. Bugün gerçekleşecek toplantıdan da sürpriz bir karar çıkma ihtimali tabi ki imkansız değil; fakat gerek uzmanlar gerek piyasalar gerekse de 15 Aralık 2023 Cuma günü yayımlanan TCMB aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, TCMB'nin aralık ayı faiz kararına yönelik beklentiyi yüzde 42,50 olarak öngördü.

İşte TCMB'nin 21 Aralık 2023 tarihli son politika faiz kararı ve karar metni
Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.

Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin, parasal sıkılaşma eşliğinde aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir. 

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.