İlk olarak Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret eden TBMM Başkanı Sayın Şentop, şehirdeki son durum ve deprem sonrası yürütülen çalışmalar ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

1-707

Toplantı sonrası değerlendirmede bulunan TBMM Başkanı Sayın Şentop: “Burada son durumla ilgili hem merkezdeki ilçeler hem de diğer ilçeler dâhil olmak üzere arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Daha önce de depremden 4-5 gün sonra da ziyaret etmiştim. Şimdi gördüğümüz tablo çok büyük ölçüde hizmetlerin sunumunda, özellikle barınma, diğer acil ihtiyaçların karşılanmasında, elektrik, suyun verilmesinde tamamen işler yoluna girmiş, organizasyon tamamlanmış gözüküyor. Tabi bölgede, çok büyük yıkımla, felaketle karşı karşıyayız. Kahramanmaraş başta olmak üzere illerimizde büyük bir yıkım var. Ama bunun en azından 2 ay içerisinde vatandaşlarımızın günlük temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde organize edilmiş olması esasen büyük başarı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi inşallah bir yıl içerisinde şehirlerimizi yeniden şekillendirilecek, canlandırılacak ve vatandaşlarımızın kalıcı konutlarda yaşamasını sağlayacak şekilde adımlar atılacak." diye konuştu.

2-443

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel ile birlikte KSÜ Avşar Çadır Kent, Karacasu Konteyner Kent, Elbistan Konteyner Kent ve Çadır Kent’te depremzede vatandaşları ziyaret etti.

TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile birlikte KSÜ Avşar Yerleşkesi Çadır Kent’te Gaziosmanpaşa Belediyesi iftar çadırında depremzede vatandaşlarımızla iftar yaptı. 

3-246

14214

Burada yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ta yaşanan afette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileyen TBMM Başkanı Sayın Şentop: "Bugün memnuniyetle öğrendim ki depremden sonra başka şehirlere giden vatandaşlarımızın da önemli bir kısmı geri dönmüş. Kahramanmaraşlı kardeşlerimizin bu anlayış ve şuurla hareket ettiğini gördüm. Bunun için çok teşekkür ediyorum. İftarı çadırda yaptık ama inşallah önümüzdeki senenin ramazanında iftarınızı evlerinizde yapacaksınız. Cumhurbaşkanımız bunu ifade etti. Bir yıl içerisinde kalıcı konutlar yapılacak. İnşallah önümüzdeki ramazan sizler evlerinizde olacaksınız, bizler de iftarda evlerinizde misafir olacağız." dedi.

TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, iftar sonrasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Avşar Yerleşkesi'ndeki Çadır kentte depremzede kanser hastası ve aileleri için oluşturulan "Umut Sokağı"nı ziyaret etti.

4-91

Hobi bahçesi, kurs ve çocuk oyun alanları gibi sosyal mekanları bünyesinde barındıran sokakta, iftar sonrasında vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet eden Sayın Şentop'a, İçişleri Bakanımız Sayın  Süleyman Soylu, Valimiz Ömer Faruk Coşkun, Milletvekillerimiz, Koordinatör Valilerimiz ve protokol üyeleri de eşlik etti.

Sayın Şentop ve beraberindeki heyet, Kahramanmaraş Barolar Birliğini de ziyaret ederek, depremde 30 Avukat meslektaşlarını kaybeden Baro Başkanı Muhammed Burak Gül ve avukatlara başsağlığı ve sabır dileklerinde bulundu.

5-366-23