Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dolmabahçe Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri António Guterres'in katılımı ile düzenlenen tarihi 'tahıl koridoru' anlaşması sonrası CNN Türk'te sevkiyatın detaylarını açıkladı. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tahıl sevkiyatı Ukrayna'daki 3 liman üzerinden yapılacak. Türkiye boğazlara giriş-çıkış öncesi, gemi kontrolü yapacak." ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına tahıl taşınmasına ilişkin Anlaşma sonrası müzakerelerin başladığı İstanbul Kalender Kasrı'nda CNN Türk'ten Uğur Önver'in sorularını yanıtladı.

İşte Akar'ın açıklamalarından satır başları:

Birincisi özetlemek gerekirse zorlu ve uzun bir süreçti. Çok taraflı olması konuşmaları uzattı. Arkadaşlarımız yoğun çalışma yaptılar. Sonuçta bu noktaya geldik. Dünyadaki tahıl arzına baktığımız 3'te birini Rusya ve Ukrayna sağlıyor. Gıda üretimi konusunda önemli rolü var. Çatışmadan dolayı Ukrayna'dan engellenmesi küresel gıda krizi çıktı. Bu sorunun çözülmesi açlık ve güvenlik sorununu gidermesi açısından çok önemli.

25 milyon ton tahıldan bahsediyoruz. Deniz yoluyla emniyetli şekilde nakli koridor ihtiyacı söz konusu. Ateşkesin sağlanmasını istememize rağmen kısa sürede sağlanmayacağı açık gerçek. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Zelenski ve Putin ile görüşmesi inisiyatif alması söz konusu oldu. Bu çalışmayla ilgili arkadaşlarımız fedakarca çalıştılar. Dışişleri, Tarım ve Ticaret bakanlığımızla çalışmalarımızı sürdürdük. İlk olarak bir kırmızı hat tesisine ihtiyaç olduğunu ortaya koyduk. Görüşmeler sırasında dile getirdik ve mutabık kaldık.

Görüş alışverişini sürdürdüler. BM'den bir temsilcinin katılmasıyla sağlıklı bir şekilde olması sağlandı. Biz 1 Haziran'da başladık çalışmalara. 7 Haziran'la birlikte Ukrayna Savunma Bakanı ve Alt Yapı Bakanıyla konuşmaları tamamladık. Heyetler arası toplantı yapıldı Moskova'da. Bir geminin serbest bırakıldığını Rus muhataplarımız iletti. 13 Temmuz'da burada Rus Ukrayna Türk askeri heyetleri BM'nin katılımıyla toplantı gerçekleşti. Bugün, hem Rus muhatabımız hem Ukrayna muhatabımızla imzalama imkanı bulduk. Diğer muhataplarımızın da olumlu katkıları oldu. Onlara da teşekkür ediyorum.

TAHIL SEVKİYATI NASIL İŞLEYECEK?

Cari açık Son 15 ayın zirvesinde! Cari açık Son 15 ayın zirvesinde!

Bizim Ukrayna limanlarında 3 limanımız ve 3 gemimiz var. Biri vinç gemisi. Koordinasyon merkezine ihtiyaç olduğuna karar verilmişti. Bugün ön toplantıda söyleyeceğiz ve süratle seçtikleri personeli merkeze göndermelerini bekliyoruz. Ukrayna limanlarından emniyetli şekilde giriş çıkışlarını takip edeceğiz.

Müşterek bir koordinasyon merkezi olacağı için rota belirleyeceğiz. İntikali mümkün olacak. İnsani maksatlı bir faaliyet. İhtiyaç sahipleri ihtiyaçlarının son haddinde olduğunu belirtiyor. Bizimle alakalı konu Türkiye olarak Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak. Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız. Bu çalışmalar güncellenerek devam edecek.

GIDA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Gıda fiyatlarında düşme olacağını uzmanlar söylüyor. Gıda fiyatlarının düşmekte olduğunu söylüyorlar. Ülkemiz için guru kaynağı. İnsani bakımdan da mutluluk duyuyoruz. Ülkemiz bütün dünyanın takdirini topluyor. İnsani bakımdan da mutluluk duyuyoruz. ülkemiz bütün dünyanın takdirini topluyor. Krizin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ayçiçek yağı krizinin sonlandırıldığı gibi. Biz her şeye rağmen diyaloğu sürdürmemiz lazım diyoruz.

Ateşkesin sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Şuan şartlar müsait değil ama ilerleyen günlerde barış görüşmelerinin başlayabileceğini söylüyoruz. Gıda krizinin çözümü dahil üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. Bizim tarihimizde değerlerimiz ve nüfusumuzla, ekonomimizle büyüklüğümüzü biliyorduk dünya da farkına vardı diyelim. İlerleyen günlerde önemli yerlere geleceğimizi söylemek mümkün.