Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar için büyük umut oluşturan Sosyal Konut Projesi'nde soru işaretleri sürüyor. Başlangıç fiyatı 608 bin olarak açıklanan projenin fiyatının Memur Maaş Artış Oranı'na göre zamlanacak olması fiyat konusunda vatandaşların kafasını karıştırdı. Yıllık enflasyonun yüzde 10 olması durumunda 608 bin liralık konut için ödenecek toplam rakam 1,71 milyon liraya yükselirken; enflasyonun yüzde 30 olması durumunda fiyat 24,4 milyona ulaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dar gelirli vatandaşlar için yapılacağını duyurduğu 250 Bin Sosyal Konut Projesi'ne katılımlar hızla devam ediyor. 250 bin konut için başvuru sayısı 4 milyona dayandı. Projeyi yürüten Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) yapılan açıklama göre; toplam borç ve buna bağlı olarak aylık taksitlere her yılın ocak ve temmuz aylarında Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak zam yapılacak. Ödemelerin Memur Maaş Artış Oranı'na endekslenmesi eleştirilere konu oluyor.

Euronews'te yer alan habere göre, projede 2+1 ve 3+1 olmak üzere iki farklı konut seçeneği bulunuyor. 2+1'in başlangıç fiyatı 608 bin TL olarak açıklanırken, 3+1'in ise 850 bin TL olarak duyurulurken, konutlar yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. Başlangıç paketindeki 608 bin TL'lik konut için yıllık enflasyonun yüzde 10 olması durumunda toplam ödeme miktarı 1,71 milyon liraya yükselecek. Bu miktar enflasyon yüzde 15 olursa 3,17 milyona; enflasyon yüzde 20 olursa 6,12 milyona ve yüzde 30 olursa 24,4 milyona kadar çıkacak.

3+1'LERDEKİ DURUM

TOKİ’nin 3+1 konutunda ise başlangıç fiyatı 850 bin TL. Yüzde 10 enflasyon olması durumunda toplam ödeme 2 milyon 395 bin liraya varıyor. Enflasyon yüzde 20 olursa 3+1 konutta toplam ödeme 8 milyon 546 bin lira oluyor.

KİPTAŞ: SON YAPILAN MEMUR ZAMMI BAZ ALINIRSA 3+1 İÇİN ÖDENECEK RAKAM 52 MİLYONU AŞABİLİR

Enflasyonun günümüzdeki gibi yüksek rakamlarda seyretmesi halinde ise ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ise projenin ilk duyurulduğu tarihlerde yaptığı hesaplama ile 3+1'lik konut için son 6 aydaki Memur Maaş Artış Oranı'nı baz alarak toplamda 52 milyon lirayı aşan bir ödeme yapılacağını iddia etmişti. Kurt, "Son 6 aydaki artışa göre hesaplarsak; sözleşme imza tarihindeki fiyatın yaklaşık 62 kat fazlası geri ödenecek. Yani 850 bin liralık konut için 240 ayda toplam 52.7 milyon lira ödenecek." ifadelerini kullanmıştı.

TOKİ'DEN ERKEN ÖDEMEYE YÜZDE 25 İNDİRİM

Öte yandan TOKİ’nin yıllık indirim kampanyaları vatandaşa ödeme kolaylığı sunuyor. Bu ise şöyle işliyor. Konutlar teslim olduktan bir veya 2 yıl sonra TOKİ peşin ödeme yapanlara yüzde 20-25 indirim yapıyor. Bu indirimin şartları TOKİ tarafından belirleniyor. Oran ve zamanlama değişebilir.

BAKANLIK: 'ÖDEMELER ZORLAŞACAK' İDDİASI YANLIŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “10 Doğru 10 Yanlış ile Sosyal Konut Projesi Gerçekleri” açıklaması yaparak “Yapılacak artışlarla taksitleri ödemek zorlaşacak” iddiasının yanlış olduğunu son 4 yılda artışların memur maaş zammının altında kaldığını duyurmuştu.