Ankara'da kabine değişikliği iddiaları tekrar gündemde. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın anketlerdeki eriyiş sonrası kabinede revizyon için düğmeye bastığı iddia edildi. Son olarak  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün görevi bırakmasının ardından üç bakanın daha görevden alınacağı öne sürüldü. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan son kabine sonrası, "Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde kabine üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor. Değişen şartlara göre kabinede revizyona gitmemiz doğal bir durum. Bundan sonra da gerektiğinde yeni değişiklikler yapabiliriz" açıklaması yaparak kabine revizyonuna işaret etmişti. DW Türkçe’nin parti kulislerinden edindiği bilgilere göre, bundan sonra bakan seçiminde özel sektörden gelen "teknokrat isimlere" yer verilmemesine dikkat edilecek.

"PARTİLİ İSİMLER TERCİH EDİLECEK"
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kabinede yer almayabileceği öne sürüldü. Geçtiğimiz aylarda yine özel sektörden gelen bir isim olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görevinden ayrılmıştı.  Kabineye atanacak yeni bakanlar için bundan sonra devleti bilen, özel sektörden gelmeyen ve partili isimler arasından tercih yapılacağı ifade ediliyor. 

 "MEHDİ EKER'İN İSMİ ÖNE ÇIKTI"
Öte yandan yeni Tarım Bakanı olarak Mehdi Eker'in ismi ortaya atıldı. Bu arama AK Parti için siyasi bir hamlesi olarak da değerlendiriliyor.

BAZI BAKANLIKLAR İKİYE AYRILABİLİR
DW Türkçe'den Gülsen Solaker'in haberine göre, Eskiden beri konuşulan Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ikiye bölünmesi senaryosunun da yine masada olduğu ve halen Ticaret Bakanı olan Mehmet Muş'un Maliye Bakanlığı'na geçebileceği belirtiliyor. Aynı şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı da ikiye ayrılabilir.