SPOT: Avrasya Araştırma bünyesinde yaptığı son anket sonuçları çalışmasını kamuoyu ile paylaştı.

Kamuoyu araştırma şirketleri seçimler üzerine yaptığı araştırmalara ilişkin son anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Avrasya Araştırma 24-31 Ocak arasında yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı.

Son anket sonucu 1860 kişinin katılımı ile elde edildi. Son anket çalışmasında, Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 62’in üstüne çıktı. Son anket sonuçları AK Parti’nin oy oranındaki erimeyi de ortaya çıkardı.

Son ankette katılımcılar, “Hükümetin politikalarını ne derece başarılı buluyorsunuz?” sorusuna “başarısız buluyorum” diyenlerin oranı yüzde 63,4 oldu. “Başarılı buluyorum” diyenler ise yüzde 27,5’te kaldı.

Araştırmada, bir diğer soru ise “Erken seçim yapılmasını destekler misiniz?” oldu. Katılımcıların yüzde 63,5’i “Evet desteklerim” cevabını verdi. “Hayır, desteklemem” diyenler ise yüzde 25,9’da kaldı. 

Son anket sonucu verisine göre, olası bir erken seçimde ise AK Parti ikinci sıraya geriledi. Kararsızlar dağıtılmadan siyasi partilerin oy oranları şöyle çıktı:

CHP yüzde 25,1

AK Parti yüzde 23,3

HDP yüzde 11,4

İYİ Parti yüzde 11

MHP yüzde 5,3

Kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti’nin oy oranı ise yüzde 26,3 olarak belirlendi. CHP ise yüzde 28,4 olarak görünüyor. MHP yüzde 6, İYİ Parti ise yüzde 12,4 çıkıyor.