Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Öğrenciler 15 günlük tatili dört gözle bekliyor. 15 günlük tatili nasıl adlandırırsanız adlandırın hafta sonları hariç 15 günlük tatil yine 10 günlük tatildir. Son dakika gelişmelerine göre 15 günlük ara tatilin 1 aya uzatılacağı belirtildi. Ama 15 günlük yarıyıl tatili nasıl olur da bir aya kadar uzatılır? Detaylar burada...

15 günlük tatil öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurusuna göre Türkiye'deki tüm okullar bir haftalık tatil uyguluyor. Bu tatil programı, yeni öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı takviminde de yayınlandı.

Sömestr tatili bir ay olacak

Çocuklu ailelere 'burs’ müjdesi: Başvurular başladı... Çocuklu ailelere 'burs’ müjdesi: Başvurular başladı...

Şu anda sömestr tatili öncesi birer hafta olmak üzere toplamda 2 hafta tatil yapılıyor.B u sistem Avrupa'da da kullanılmaktadır. Ancak bazı Avrupa ülkeleri sistemde değişiklik yapıyor.

Türkiye örneğini izleyen pek çok ülke, aralıklı olarak uygulanan iki haftalık tatili kaldırarak yarıyıl tatiline dahil etmeye hazırlanıyor. Sonuç olarak, 15 günlük tatil bir aya uzatılıyor.

En büyük etken turizmin canlanması

Bu sistemin uygulanmasındaki en büyük etken ise kış tatilini öne çıkarmak ve turizm sektörünü canlandırmak.

Benzer bir yaklaşımın Türkiye'de de uygulanması planlanmaktadır. Çünkü Avrupa bazında Türkiye bir hafta olmak üzere toplam 2 hafta tatil uygulamıştır.

Türkiye'de olduğu gibi bazı Avrupa ülkelerinde de 15 günlük tatili bir aya indirmenin yolu açıldı. Turizmin canlanmasında da önemli bir rol oynuyor.