6 yaşında evlendirilen, daha sonra tecavüze uğradığı iddia edilen H.K.G olayı günlerdir konuşulurken, bir başka çocuk istismarı haberi Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşandı.

Tüm Türkiye Babası tarafından 6 yaşında evlendirilen ve evliğinin ikinci gününde tecavüze uğradığı iddia edilen H.K.G olayını konuşurken gündeme oturan bir diğer olay Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde meydana geldi.

Sözcü Gazetesi’nden Özgür Cebe’nin haberine göre Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde karın ağrısı şikâyetiyle 11 Kasım'da hastaneye giden 13 yaşındaki Suriyeli kızın 37 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı.

İfadesi alınan küçük kız bir yıl önce ailesi tarafından imam nikâhıyla evlendirildiğini, bu nedenle hamile kaldığını söyledi.

Bu ifade üzerine küçük kızın babası Ahmad Harba ile annesi Emne El Daas gözaltına alındı.

Kızlarını kendi rızasıyla kendileri gibi Suriyeli mülteci olan Mouhammad Temir ile evlendirdiklerini, Türkiye'ye evlilik yaşı sınırı olduğunu ve bunun suç olduğunu bilmediklerini belirttiler.

"TÜRKİYE'DE YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

İfade üzerine küçük kızla imam nikahı kıyarak evlenen 24 yaşındaki Mouhammad Temir de gözaltına alındı.

Çöp evde 3 çocuk çıplak halde bulunmuştu! Anne ve babanın ifadesi 'pes' dedirtti Çöp evde 3 çocuk çıplak halde bulunmuştu! Anne ve babanın ifadesi 'pes' dedirtti

Temir ifadesinde, Maram ile bir yıl önce ailesinin de onay vermesi üzerine imam nikâhıyla evlendiklerini belirterek, “Evlendiğimizde fiziksel görünümüne göre 16 yaşında biliyordum, gerçek yaşını bilmiyordum. Suriye'de evlilik yaşı olmadığı için bunun Türkiye'de yasak olduğunu da bilmiyordum. Sorun olacağını bilseydim böyle bir evlilik yapmazdım” dedi.

Mağdur Maram Harba da ifadesinde, geçen yıl Kurban Bayramı’ndan sonra Türkiye'ye geldiğini ve Mouhammad ile burada tanışıp evlenmeye karar verdiklerini belirterek, “İlk cinsel birlikteliği de imam nikâhından sonra yaşadım ve şu anda 9 aylık hamileyim. Bizim ülkemizde evlilik yaşı olmadığı için Türkiye'de yasak olduğunu bilmiyordum, rızamla evlendiğim için kimseden şikâyetçi değilim” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Cinsel Suçlar Soruşturma Bürosu, yasa gereği 15 yaşından küçük çocuğun rızasının olamayacağı için çocuğun annesi, babası ve evlendirildiği kişi hakkında, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 30'ar yıl hapis istemiyle dava açtı.

İddianamede, mağdur çocuk ile evlendiği kişi arasında cinsel birlikteliğin çocuğun 15 yaşından küçük yaşta olduğu, bu duruma anne ve babasının da rıza göstererek bu suça yardım ettikleri ifade edildi.

Üç sanığın da fikir ve eylem birliği içinde çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçunu işledikleri kaydedildi. Sanıklar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

(Kaynak: Sözcü)