Arınç: Katlamalı harç uygulaması iptal edildi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonra açıklamalarda bulundu. Lisans ve lisansüstü eğitim programlarında artırımsız harç uygulanacak, artırımlı ödeyenlere iade edilecek.

Arınç: Katlamalı harç uygulaması iptal edildi
banner150

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Katlamalı harç uygulamasının kaldırıldığını söyleyen Arınç, "Bu yıl katlamalı harç ödeyenlere paraları iade edilecek" dedi.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları: 

 

Çözüm süreci

 

Çözüm süreci bugün gündeme gelmedi. Dünkü görüşmemizin özetini söylemem gerekirse hükümet adına Çözüm Süreci'nde yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz, yapacağız, bunda kararlıyız. Eğer karşımızdaki muhataplarımız HDP ise HDP'nin de bu süreç içerisinde yapması gerekenler vardır, yapmaları gerekir, yapacaklarını da bekliyoruz. Bizim açımızdan olumsuzluk yok.  Silah bırakmaya yönelik talep olacaksa süreç içerisinde göreceğiz. 

Katlamalı üniversite harcı

Bu harç uygulaması durdu, bu konuda yasal düzenleme yapılacak. Okulu uzatanlardan alınan harç artırılmayacak. 

Normal eğitim öğretim süresince okulunu bitirenlerden daha önceki kararımız, harç ve katkı payı alınmıyordu. Ancak bu süre içerisinde eğitimini tamamlayamayanlardan yüzde 50 veya yüzde 100, yüzde 150 artırımlı değil, o sene için ne kadar öngörüldüyse, beşinci, altıncı yedinci yıl olan öğrenciler sadece bu katkı payını ödeyecekler. Lisans üstü öğrenciler de aynı uygulamanın içerisinde kalacak ve eğer bugüne kadar artırımlı olarak katkı payı ödemiş olanlar varsa, normalin dışındaki kısım kendilerine iade edilmiş olacak.
 

Hakan Fidan'ın istifası

Bu kriz değildir. MİT müseteşarının görecvinden istifa edilmesi önemli bir haberdir. Yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu söyleyen kişiler olmuştur. 


Adaylık için istifalar

Her seçim döneminde buna benzer tabloyla karşılaşırız. Çok sayıda istifa değil. A4 sayfasının bir bölümünü dolduracak kadar. Genelde İktidar partisinden aday olmak için istifa edilir.  Bürokraside işlerin duracağı konusuna katılmıyorum. Geçtiğimiz dönemde 5 bine yakın aday adayıyla karşılaşmıştık. Bu yıl  biraz daha fazla  herkes gitti diye bir endişe doğru değil.  

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.