ABD'den Türk heyetine sürpriz teklif!

Geçtiğimiz ay Brüksel’de yapılan NATO toplantısında ABD heyeti Türk heyetine görüşme talebinde bulundu. Teklifi onaylayan Türk heyeti görüşmede ABD’li parlamenterlere, 'Türk halkı öfkeli' mesajını bildirdi.

ABD'den Türk heyetine sürpriz teklif!

NATO Parlamenterler Asamblesi’nin (NATO-PA) 19-21 Şubat tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen üçlü komisyon toplantısında Türk heyetine ABD heyetinden sürpriz görüşme teklifi geldi.

ABD HEYETİNDEN TÜRK HEYETİNE GÖRÜŞME TEKLİFİ

Toplantının ikinci gününde NATO-PA ABD Delegasyonu Başkanı Michael Turner başkanlığındaki delegasyon üyeleri, Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar başkanlığındaki Türk heyetine görüşme isteklerini bildirdi.

Türk heyet teklifi değerlendirdikten sonra James Costa, Gerald Connolly, Joe Wilson, Ted Poe, Rob Bishop’dan oluşan ABD Heyeti ile görüştü.

"İLK DEFA BÖYLE BİR OLAYA MUHATAP OLDUK, DİĞER ÜLKELERİN DE DİKKATİNİ ÇEKTİ"

7 yıldır NATO Parlamenterler Asamblesi’nde Türkiye’yi temsil eden heyet başkanı Çonkar, “İlk defa biz böyle bir olaya muhattap olduk. Bu asambleye katılan ülkelerin de dikkatini çekti. Görüşmenin nasıl geçtiğini neler olduğunu öğrenmeye çalıştılar” dedi.

"KAFALAR BİZE ÇEVRİLDİ"

Çonkar, diğer ülke heyetlerinin ilgisini, “ABD kendisini biraz NATO’nun patronu gibi gördüğü için, üstte konumladığı için, onun görüşmek istemesi kafaların çevrilmesine neden oldu” diye konuştu.

NEDEN GÖRÜŞMEK İSTEDİLER?

Çonkar, “Asamble ortamında, uzun zamandır ABD’nin Türkiye’nin hassasiyetlerini, tepkilerini, eleştirilerini çok da dikkate almadıklarını görüyorduk. Gelinen noktada meselenin (Türkiye-ABD gerilimi) ciddi bir krize dönüştüğünü gördükten sonra, bizi daha iyi anlamak, düşüncelerimizi birebir öğrenmeyi amaçladıklarını düşünüyorum. İkinci bir amaç da Rex Tillerson ziyareti sonrası oluşan mutabakat ve bundan sonraki süreçle ilgili gerilimi düşürerek, kendilerini açıktan hedef almamamızı, eleştirmememizi temin etmek amaçlı olabilir” dedi.

"KENDİLERİNE İLETTİK: TÜRK HALKI SİZE KARŞI ÇOK ÖFKELİ"

Türk heyeti görüşmede iki temel konu üzerinde durdu. ABD’nin PYD ile ilişkileri ve FETÖ. Çonkar, “PKK-PYD/YPG ilişkisini tarihsel olarak anlattık. Bu meselenin Türkiye halkında Amerikaya karşı ciddi bir tepki ve öfke doğurduğunu, bununla ilgili tedbir alınmazsa ilişkilerin tamir edilemeyecek noktaya taşıyabilecek potansiyelde olduğunu anlattık. NATO Daimi Temsilciliğimiz ile birlikte hazırladığımız, PKK-PYD ilişkisini ispatlayan bir dosya da sunduk” diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PYD KONUSUNA GİRMEK İSTEMEDİLER

Çonkar’ın verdiği bilgiye göre Turner başkanlığındaki heyet, Türkiye’nin acılarını çok iyi bildiklerini söyledi ama PYD konusuna özellikle girmekten kaçındı. Çonkar, “Konuyu liderlerimiz ve hükümetlerimiz zaten önümüzdeki süreçte ele alacaklar noktasında durdular, detaya girmek istemediler” açıklamasında bulundu. 

"FETÖ KONUSUNDA BAZI ŞEYLERİ İLK KEZ DUYDULAR"

ABD’li heyete ayrıca, FETÖ’nün dünyadaki, ABD’deki ve Türkiye’deki faaliyetleri ve amaçları ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı.

Örgütün ABD’de kontrol ettiği okul ağının, örgütün faaliyetlerinin önemli bir parçası olduğu söylenen görüşmede, ABD’lilere örgütün eğitim faaliyetlerinin yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulunuldu. ABD’li heyetin söylenenleri dikkatle dinlediğini belirten Çonkar, “Bazı şeyleri ilk defa duyuyor olmanın verdiği şaşkınlıkla bazı milletvekillerinin gözlerinin daha dikkatli açıldığını fark ettim. Çünkü her bir milletvekili bu yapıyla ilgili aynı seviyede bilgi sahibi değil. Onu gördük” dedi.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE