Süper Lig'in 16. haftasında Sivasspor ile Galatasaray karşı karşıya gelmiş zirve yarışını yakından ilgilendiren mücadelede kazanan 2-1'lik skorla konuk ekip Galatasaray olmuştu. Karşılaşmanın hakemi Erkan Özdamar'ın 49. dakikada Sivasspor'un golünü iptal etmesi tartışmaları da beraberinde getirirken, bu kararın yankıları devam ediyor.

63ac2e5b66a97c4d81fdd867

KARAR VERİLDİ!
Özellikle Sivasspor ile Fenerbahçe cephesinden konuyla alakalı büyük tepkiler gelmeye devam ederken, mücadelenin hakemlerine öfke dinmiş değil. Hürriyet'te yer alan habere göre TFF, mücadelenin orta hakemi olan Erkan Özdamar ve VAR odasında bulunan Özgüç Türkalp için kararını verdi.

3551657_810x458

HAKEMLİK KARİYERİ BİTİYOR
Buna göre; Özgüç Türkalp'in hakemlik kariyerinin bitirilmesine kesin gözüyle bakılırken, Erkan Özdamar'ın ise sezon sonuna kadar herhangi bir maçta kolay kolay görev alamayacağı belirtildi.

Öte yandan Hürriyet Gazetesi'nden Ayhan Turgut, haberinde olaylı maçın merakla beklenen 'VAR' konuşmalarını aktarırken, yaşananları açıkladı.

İŞTE HERKESİN MERAK ETTİĞİ O ANLARDA YAŞANANLAR
49. dakikada Sivas golü attıktan sonra Özgüç Türkalp maçın hakemini görüntüyü izlemeye çağırdı. Erkan Özdamar faul için mi, ofsayt için mi çağrıldığını bilmeden ekrana yöneldi.

Türkalp pozisyonunu ofsayt olduğunu söylüyor ama Özdamar pozisyonu o netlikte görmüyordu. İki hakemin pozisyonu değerlendirmesi uzadıkça uzadı. Tam 5 dakika 4 saniyeyi buldu.

"SEN İPTAL ET..."

Sürenin uzaması ikisini de sıkıntıya sokunca Özgüç Türkalp, “Ofsayt, sen golü iptal et, ben görüntüyü ekrana vereceğim” dedi.

ORTAYA GİDİP İPTAL ETTİ

ORTAYA GİDİP İPTAL ETTİ

Özdamar hala tedirgindi. Pozisyonu izledikten sonra golü iptal edeceği noktaya doğru değil orta sahaya doğru hareket etti. Sonra ofsayt olarak golü iptal etti.

GÖRÜNTÜYÜ EKRANA VEREMEDİ

GÖRÜNTÜYÜ EKRANA VEREMEDİ

Ama asıl olay bundan sonra yaşandı. Türkalp “Ekrana vereceğim” dediği görüntüyü ekrana getiremedi. Türkalp VAR operatörüne Galatasaray savunma oyuncusunun kaleye en yakın bölümünü değil daha başka bir uzvunu işaretletmişti. Yani VAR prosedürünü alt üst etmiş, “Ekrana getireceğim” dediği ofsayt görüntüsünü getirememiş, bir golü bu nedenle iptal etmişti.