Bazı sigorta şirketlerinin, depremden etkilenen il dışında otomobil sigortası satın almak isteyen müşterilerin taleplerini reddettiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kahramanmaraş depreminde hasar gören 11 ilde sigorta şirketlerinin hareket etmeme hakkına sahip olduğunu ancak depremin olduğu illerde olmak isteyenler için sigorta şirketlerinin hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, bazı tüketicilerin sigorta primlerini daha az ödemek için 50 metrekarelik bir eve 150 metrekarelik bir ev gösterdiğini de söyledi.

BÖYLE BİR HAKLARI YOK

Şahin, "Deprem olmamış, zarar görmemiş bir ilde deprem olma ihtimalinden dolayı kaskodan kaçınmaları doğru değil, bu yanlış. Sigorta şirketlerinin böyle bir hakkı yok." dedi. Bu konuda kanunda yasal düzenlemenin mevcut olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun bunu çok açık bir şekilde söylüyor. Diyor ki, satıcı ve sağlayıcı mal ve hizmet satan kişiler, kurumlar asla bunu satmaktan kaçınamazlar. Şu anda Kayseri'de deprem yok, Yozgat'ta deprem yok, Ankara'da deprem yok. Burada deprem olma riski var diye kasko yapmamak diye bir uygulama olamaz." dedi

CİMERE ŞİKAYET EDİN

Bu durumla karşılaşanların Maliye Bakanlığı'na veya CİMER'e şikayette bulunması gerektiğini vurgulayan Şahin, şu değerlendirmede bulunuyor: "Diyelim ki bir tüketici bir firmaya sigorta yaptırmak için başvuruyor ama firma yapamayacağını söylüyor. sigortanın neden yapılmayacağını yazılı olarak sorulur. Bu şekilde belgelenmesi halinde firma yaşanan her türlü olumsuz etkiyi tazmin etmek zorunda kalabilir. Biz tüketiciler bu konuda hakları olduğunu bilmeyi hak ediyoruz. Satıcılar ayrıca cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Maliye Bakanlığı bu duruma mutlaka cevap vermekten geri kalmayacaktır. Satıştan kaçmak diye bir şey yoktur. "

Şahin, depremin ardından çok sayıda kişinin Doğal Afet Sigorta Kurumu'na (DASK) sigorta yaptırdığına dikkat çekti.

AZ PİRİM ÖDEMEK İÇİN EVLERİN METREKARESİ DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR

Şahin, DASK sigortası alacakları da uyararak, "Sigorta şirketleriyle görüştüğümüzde tüketicilerin bu konuda bir şeyi eksik yaptığının farkına vardık. Prim yüksek çıkmasın diye metrekarenin düşürülmesini kabul eden tüketicilerin olduğunu duyduk. Örneğin 150 metrekare evde oturan bir vatandaş pirim düşük çıksın diye evine 50 metrekare diyor. Ama olası bir yıkımda da 50 metrekarelik ödeme alacağını bilmesi gerekiyor. Sigorta şirketleri yıkımın söz konusu olduğu bölgelerde metrekare başına düşen inşaat maliyetinden geri ödeme yapıyor. Örneğin 150 metrekare bir evin inşaat maliyeti 400 bin lira, piyasa değeri ise 1 milyon lira. Sigorta şirketi tüketiciye inşaat maliyetini geri ödüyor. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığının müdahale yetkisi var. Ödemeyi piyasa değeri üzerinden ödettirebilir. Onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz" açıklamasında bulundu.