Yeni yıl ile birlikte otomobil markaları fiyat listelerini güncelleyeceğini duyurdu. Sıfır otomobil fiyatlarına yüzde 4 civarında zam bekleniyor.

Ülkemizde otomobile erişim her geçen gün zorlaşmaya devam ediyor. Geçen yıl 2-3 kat artan otomobil fiyatlarına 2023 yılı itibariyle yeni zam göründü. Otomobil markaları internet siteleri üzerinden fiyat listelerini güncellemeye başlayacağını duyurdu.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 2

 YÜZDE 4 ZAM BEKLENTİSİ

Edinilen bilgiye göre sıfır araçlara ortalama yüzde 4 yeni zam bekleniyor.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 3

Bayilere 2023 model otomobillerin gelmesiyle yeni araçların ne kadar zamlanacağı ise listelerin açıklanmasıyla belli olacak.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 4

Birçok marka yoğun talepten dolayı ocak ayında gelecek araçların listesini 'fiyat garantisi vermeden' satışa açmıştı. Hatta zam endişesi ve talepteki artıştan dolayı Türkiye'ye gelen sıfır araçlar daha gemideyken satılmaya başlamıştı.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 5

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI YÜKSELİŞTE

10 traktör firmasına soruşturma başlatıldı 10 traktör firmasına soruşturma başlatıldı

Uzun bir süre hareketsiz devam eden ikinci el otomobil piyasası yılbaşı öncesi hareketlenmişti. İkinci el araçlara artan talep nedeniyle ortalama yüzde 20 bandında fiyat artışı yaşandı. Galericiler zam gelecek korkusuyla ikinci el otomobil piyasasının hareketli günler geçirdiğini ifade etmişti. 

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 6

MOTOSİKLET SATIŞLARI PATLADI

Öte yandan otomobildeki fiyat artışları nedeniyle vatandaş daha ulaşılabilir bir mobilite araç olan motosiklete yöneldi. Motosiklet satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Motosiklet satışları, 2022’nin ilk 11 ayında 2021’e göre yüzde 50,7 artarak 365 bini aştı. Sektör yetkilileri, yakın zamanda motosiklet pazarının otomobil pazarını yakalayacağını söylüyor. 

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 7

ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇLARDA MATRAH DEĞİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i (seri no: 11), Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği (seri no: 21) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (seri no: 55), Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 8

Buna göre, engelli vatandaşların araç alımlarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limiti 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltildi.

Sıfır otomobile ''yeni yıl'' zammı geliyor - Resim: 9

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'ne göre, 2022 yılı için yüzde 122,93 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranı, Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarının tespitinde uygulanmak üzere, yüzde 61,5 olarak belirlendi.