2023 yılı asgari ücret zammı için geri sayımın bugün sona ermesi beklenirken ünlü ekonomist Selçuk Geçer, "Sizin yapacağınız işin ben taaaa..." başlıklı paylaşımında 2023 asgari ücrete yapılması gereken zam oranını açıklarken, seçim öncesi ikinci kez zam yapılacağı iddiasında bulundu.

Türkiye'de milyonlarca çalışan, ailesi ve işveren her sene olduğu gibi bu Aralık ayında da asgari ücretle yatıp asgari ücretle kalkıyor.

Bugüne kadar 3 kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3 toplantıda da sonuç elde edememişti. Pazarlık masasına 7 bin 785 TL taleple oturan ancak son olarak "9 bin TL'den aşağısını kabul etmiyoruz" diyen Türk-İş'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün "Herkesin her söylediği ile adım atamayız. Bizim sırtımızda küfe var. Küfe olmayanlar rahat konuşur. Bunların hepsini düşüneceğiz. Eğitimden sağlığa bütün altyapıları düşüneceğiz" diyerek yanıt vermişti.

Konuyla ilgili görüşlerini kendi Youtube kanalında paylaşan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, "Sizin yapacağınız işin ben taaaa...." başlıklı videosunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çalışanları temsilen katılan Türk-İş'in çalışandan yana değil, işverenden yana olduğunu belirten Selçuk Geçer, asgari ücrete 2023 yılı içerisinde, seçimlerden önce bir daha zam yapılabileceğini iddia etti.

Nebati hayat pahalılığını düşürmeyi seçim sonrasına bıraktı Nebati hayat pahalılığını düşürmeyi seçim sonrasına bıraktı

"9 bin TL gibi bir asgari ücret açıklanırsa bu insanların daha da fakirleşeceği anlamına gelir" diyen Selçuk Geçer asgari ücretin 13 bin TL olması gerektiğini söyleyerek, "O kadar olmaz diyenler markete baksın" dedi.

Geçer sözlerini şöyle sürdürdü:

"9 bin liralık asgari ücret açıklanırsa çok değil birkaç ay içinde yeniden bir düzenlemeye gitmek zorunda kalırlar. Birtakım şeylerin altını çizelim, bu işler psikolojiyle değil matematikle olur. Biz gelişmiş ülke olduğumuzu iddia ediyorsak matematiğe bakacağız. Bakan Bilgin'in açıklamasına bakılırsa asgari ücret Türkiye'de ortalama ücret haline gelmiş. Öncelikle bu %38'lik asgari ücretin %4-5'lere inmesi gerekiyor ve asgari ücretin de matematiğe bakarak bir aileden bahsediyorsak anne ve babanın maaşlarının toplamı en kötü ihtimalle yoksulluk sınırına denk olmalıdır. Yani 26 bin liralık yoksulluk sınırını ikiye böldüğümüzde bize minimum rakamı veriyor aslında. Asgari ücret tartışma olmaksızın 13 bin lira olmalıdır."