ABD Merkez Bankası ( FED) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Doların patronu, federal fonlama faizini 25 baz puan artışla yüzde 4,75-5,00 aralığına yükseltti. Yaşanan bu gelişme sonrasında dövizde hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. 19 TL sınırında olan dolar kuru yükselişe geçti. 

Dolar tahminleri ile sık sık gündeme gelen ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, seçim sonrası için uyarılarda bulundu. Geçer, 14 Mayıs seçimlerini işaret ederek dolar kuru için iki senaryolu tahmin yaptı.

Seçimlere kadar dolarda büyük bir artış beklemediğini ancak 14 Mayıs tarihinden itibaren sonra her şeye hazırlıklı olmak gerektiğini vurgulayan Selçuk Geçer, doların her iki senaryoya göre 35-40 TL'yi arasına yükseleceğini söyledi.

BİRİNCİ SENARYO: ERDOĞAN KAZANIRSA DOLAR 35-40 TL OLACAK 
Cumhuriyette yer alan habere göre seçim sonrası için iki kritik senaryo olduğunu belirten Ekonomist Geçer şöyle konuştu:

"Birinci senaryoda mevcut iktidar seçimi kazandı diyelim. Bu yanlış ve anlamsız politikaları devam ettirdikleri sürece kur üzerinde baskı artacaktır. En iyi ihtimalle dolar enflasyon değerine giderse 35 ile 40 lira arasına yükselir. Birinci senaryonun ikinci versiyonu şöyle olabilir. "Ya biz bu ekonomik gerçekleri artık gördük kabullendik. Bundan sonraki 4 yılda düzeltmek adına ekonomik gerçeklere göre hareket edeceğiz" derlerse yine işleri zor. Çok iyi işler yapsalar bile bir buçuk senede işi geri çeviremezler.

İKİNCİ SENARYO: DOLAR İLK 6 AY İÇİNDE 35-40 TL ARASINDA
İkinci senaryo da Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı olması ve her şeyin yolunda gitmesi senaryosu. Bu her şeyin yolunda gitme senaryosu da şu; ekonomi ile ilgili adam gibi modellerin uygulanması ve kurumlara tekrar güvenin sağlanması lazım. Bunları yaparlarsa 5-6 ay içerisinde yine kur dalgalanmaları görürüz, yabancılar yine anında Türkiye'ye koşmazlar. Eğer ki bir şeyler toparlanıyorsa zaten kredi notlarını düzeltip risk primini aşağıya çekip sıcak paralarını sokmaya başlarlar. Vazgeçilmiş önemli projeler tekrar devreye girer ve döviz Türkiye'ye girer. İlk 6 ay yine dövizde dalgalanmalar olur, yine doları 35-40'ın altında beklemeyelim, yine zor günler bizi bekliyor olacak. Buna sabretmek zorundayız. Sonrasında doğru modeller uygulanarak her şey belli bir dengeye oturtulabilir. 3 yıl sonra 5 yıl sonra Türkiye eski güçlü haline gelebilir. Kim iktira gelirse gelsin elinde sihirli bir değnek olmayacak."

Editör: Menekşe Topaloğlu