Deprem bölgesinde etkili olan şiddetli yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman'da bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Şanlıurfa'da ise kayıp bir kişinin daha cansız bedeninin bulunmasıyla can kaybı 15'e yükseldi. Kayıp 4 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Diyarbakır'da da yağış nedeniyle Silvan yolu üzerindeki çadırkent tahliye edildi.

Öte yandan Şanlıurfa’da 15 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde taşkın sularının gelişi, Abide Kavşağında bulunan bir otelin güvenlik kamerası tarafından kaydetti. 

Görüntülerde Abide Kavşağında ilerleyen araçların derelerin taşması sonucu taşkın halinde gelen suların altında kalması yer aldı. Halen kayıp 2 kişinin arama çalışmasının sürdüğü Abide Kavşağında suyun tahliye edilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Bakan Kirişçi: ''Sel 15 canımızı aldı ama toprak suya kavuştu''

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Habertürk’te bir canlı yayına katıldı. Canlı yayında depremzede çiftçiye verilen destekleri anlattığı esnada Kirişçi, deprem bölgesinde yaşanan ve 17 canımızı alan sele ithafen, ” Yağış düzensizliği yok mu? Evet, var. Şu anda bir taraftan 15 canımızı aldı ama diğer taraftan da toprak suya kavuştu” dedi.

 Kirişçi sözlerinin devamında sele ve 17 insanımızın hayatını kaybetmesine neden yağışların “olumlu” yönlerine örnek olarak Atatürk Barajı’nın doluluk oranının artmasını gösterdi.

Habertürk TV’de konuşan Kirişçi, selin ardından Atatürk Barajı’nda su seviyesinin 300 bin metreküp arttığını söyledi ve ekledi:

“Tabii ki taşkın, sel olmasın. Üç günde bu kadar yağış olsun elbette istemeyiz. Yağışların düzensizliği var. Kuraklık riski de vardı. Bir taraftan 15 canımızı aldı ama diğer taraftan toprak suya kavuştu. Atatürk Barajı’nda su 300 bin metreküp arttı. Bu önemli bir şey.”