Kahramanmaraş merkezli 11 ili yıkan depremlerde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı ile ilgili bilirkişi raporu sonuçlandı. Raporda binanın altındaki Kervan Pastanesi’nin taşıyıcı kolonlara zarar verdiği, yıkımda asli kusurlu oldukları tespit edildi. Kervan Pastanesi’nin sahiplerine, savcılık yakalama kararı çıkardı.

Kahramanmaraş’ın merkez Onikişubat ilçesindeki Ezgi Apartmanı, 6 Şubat Depremi’nin ilk saniyelerinde yıkılmış, 10 katlı binada 35 kişi yataklarından bile çıkamadan hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 35 kişiye mezar olan Ezgi Apartmanı ile ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği’nden istediği bilirkişi raporu tamamlandı.

7 öğretim üyesinin hazırladığı rapor Cuma günü savcılığa ulaştı. Raporda binayı inşa eden müteahhit ve tadilat yapan Kervan Pastanesi’nin yıkımda asli kusurlu oldukları belirtildi.

KTÜ’nün raporunda Kervan Pastanesi perde duvarında havalandırma için delikler açıldığı, zemin kat ile asma kat arasında fretli kolonun kesildiği, pastanenin servis asansörü için tabliyede statik ve mimari projede bulunmayan bir boşluk açtığı anlatıldı. Söz konusu uygulamaların izinsiz ve projesiz yapıldığı belirtildi.

Müteahhitin ise zemin etüdü yaptırmadığı, binada kaçak bir kat olduğu ortaya kondu.

Binada yıkıma neden olan eksiklikler ve dış müdahaleler konusunda Fenni mesul de asli kusurlu bulundu. Fenni mesul Mehmet T. tutuklandı.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

KTÜ’nün raporu üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kervan Pastanesi’nin sahipleri Sami K. ve Mustafa P.’nin, mevcutlu olarak savcılığa getirilmesi talimatı verdi. Ancak polisler Sami K. ve Mustafa P. kayıtlı adreslerinde bulamadı. Bunun üzerine savcılık Kervan Pastanesi’nin sahipleri hakkında yakalama kararı çıkardı.

Avukatının verdiği bilgiye göre; binanın müteahhidi Yakup A. hakkında 80 yaşında ve ağır sağlık sorunları olması nedeniyle adli kontrol kararı devam ediyor.

aslikusurr