Uzmanlardan 'tokalaşmayın, öpüşmeyin' uyarısı

Özellikle kış ayları deyince akla ilk gelen hastalıklardan bir tanesi olan grible ilgili uzmanlar ''Bağışıklığı zayıf olanlar aşı yaptırsın, tokalaşmayın, öpüşmeyin, sarılmayın'' uyarısı yaptı.

Uzmanlardan 'tokalaşmayın, öpüşmeyin' uyarısı

Kışın gelmesiyle grip mevsimi de başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Neşe Saltoğlu "Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) öngörüsüne göre, grip vakaları bu sene biraz daha ağır geçecek. DSÖ, aşı yapılması gereken gruplarda ilk sırayı bu yıl hamilelere verdi. 65 yaş üstündekiler, kronik hastalar, ileri obezler, HIV'liler, bağışıklığı baskılanmış veya baskılayıcı tedavi alanlar ve bunların yakınları, huzurevi, bakımevi gibi kalabalık ortamlarda yaşayanlar ve sağlık çalışanları aşılanmalı" dedi.

'MASKE TAKIN'
Prof. Dr. Saltoğlu uyarılarını şöyle sıraladı:

Kapalı ortamlara girmek gribin yayılmasını kolaylaştırır.

Grip olan kişiyle 1 metre-den daha uzak mesafede duralım. Bu dönem tokalaşmayalım, sarılmayalım.

Hastalığın etkileme süresi 5 gündür. Bu dönem en üst düzey bulaştırma özelliğine sahip olduğundan, bu süreçte evden çıkılmamalı.

Hastalık damlacık yoluyla bulaşır, öksürürken ağız, burun
kapatılmalı.

Mümkünse hastalık döneminde maske kullanılmalı.

'İKLİM ETKİSİYLE ERKEN GÖRÜLDÜ'
Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zafer Kurugöl, grip vakalarında artış olduğunu, ancak daha ağır geçeceğini söylemek için yeterli verinin olmadığını söyledi. Kurugöl, "Grip vakaları iklim değişikliğine bağlı olarak daha erken görülmeye başlandı. 65 yaş üstü kişiler, kronik hastalar, kanser tedavisi görenler, gebeler aşı yaptırmalı" dedi. Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Önder Ergönül de "Vaka sayısında bir artış olduğunu söylemek mümkün değil. Normal seyrinde giden bir durum söz konusu " diye konuştu.

BİR HAFTADA 254 VAKA
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanlığı'nın internetten yayımladığı son influenza grafiğine göre, geçen haftadan bu yana mevsimsel seyrinde giden bir artış söz konusu. 2019/49. haftası itibarıyla vaka dağılımları hakkında paylaşılan bilgi şöyle: "Sentinel (Nöbetçi) birinci basamak sağlık kurumlarına solunum yolu hastalıkları nedeniyle başvuran bireylerden alınan 1196 sentinel numunede 254 influenza pozitifliği saptanmıştır. Pozitif numunelerin yüzde 78'ini influenza A, yüzde 22'sini influenza B virüsü oluşturmuştur."

KORUNMANIN YÖNTEMLERİ
Sabunla 20 saniyeden az olmamak üzere ellerin yıkanması. (Özellikle dokunmatik ekranlar, ATM'ler, metro, otobüs tutacakları, yürüyen merdiven kolları, asansör düğmeleri mikrop bulaşma riski yüksek yerler olduğundan, bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerin sabunlu su veya antibakteriyel sıvı ile temizlenmesi gerekiyor.)

Düzenli beslenme

Spor yapmak

Düzenli uyku

Stresten uzak durma

Solunum yolu enfeksiyonu olanların toplu yaşam alanlarında maske takmaları

Hapşıranlardan 1.5 metre uzak durmak

Tokalaşma ve öpüşmeden kaçınmak.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.