Kanserle mücadelede erken teşhis hayat kurtarıyor!

''Erken Teşhis, Hayat Kurtarır'' sloganıyla kanser taraması gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kanseri taraması gerçekleştiriliyor. Tarama yapılan ilçelerde pozitif sonuç çıkan vatandaşlar, uzman ekiplerce aile hekimlerine yönlendirilerek tedavilerine başlanıyor. Ayrıca tarama yapılan vatandaşlara kanserden korunma yollarını anlatan ''Rahim Ağzı Kanseri ve Bağırsak Kanseri Erken Teşhis ve Korunma Yolları Eğitimi'' veriliyor.

Kanserle mücadelede erken teşhis hayat kurtarıyor!
banner150

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kocaeli’nde ''Erken Teşhiste Taranmayan Kalmasın'' sloganıyla başlatmış olduğu kanser tarama faaliyetlerinde hayat kurtarmaya devam ediyor. Bu kapsamda gezici karavan ile Kocaeli’nin tüm noktaları ilçe ilçe, köy köy dolaşılıyor. Vatandaşların büyük memnuniyetini kazanan proje için hizmete alınan sağlık karavanı, Kocaeli’nin tüm ilçelerinde vatandaşlarla buluşarak hayat kurtarmaya devam ediyor. Kocaeli’nde tüm mahalle ve köyleri gezerek ücretsiz bir şekilde 30-65 yaş bayanlara Rahim Ağzı kanseri taraması ve 50-70 yaş bay/bayanlara Kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taraması gerçekleştiriliyor.

Tarama yapılan ilçelerde pozitif sonuç çıkan vatandaşlar, uzman ekiplerce aile hekimlerine yönlendirilerek tedavilerine başlanıyor. Ayrıca tarama yapılan vatandaşlara kanserden korunma yollarını anlatan ''Rahim Ağzı Kanseri ve Bağırsak Kanseri Erken Teşhis ve Korunma Yolları Eğitimi'' veriliyor.

2 kanser türünde çalışma yaptıklarını ifade eden Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Fatma Aydın, ''Kadınlarımızda görülen Rahim Ağzı Kanseri ve hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülen Bağırsak Kanseri için çalışma yapıyoruz. Ekim ayı itibariyle 8 aylık süreçte on bin insana ulaştık ve taramalarını yaptık. Yaptığımız testler sonucunda bazı vatandaşlarımızda kanser hastalığına rastlandı. Bu vatandaşlarımız bilgilendirilerek, sağlık kuruluşlarına yönlendirildi'' dedi.

KAYNAK: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.